Skocz do zawartości

lokal gastronomiczny


Nim

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas odbioru i kontroli należy posiadać:

  • książkę kontroli 
  • książeczkę zdrowia 
  • projekt technologiczny lokalu
  • zeszyty do monitorowania temperatury lodówek, dostaw, mycia i dezynfekcji podłóg i urządzeń 
  • wyniki badania wody
  • umowa na wywóz śmieci 
  • umowa i wyniki na deratyzacji, dezynsekcji i dezynfekcji
  • umowę na dzierżawę zaplecza
  • szkolenie BHP 

     

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, gothic napisał:

Podczas odbioru i kontroli należy posiadać:

  • książkę kontroli 
  • książeczkę zdrowia 
  • projekt technologiczny lokalu
  • zeszyty do monitorowania temperatury lodówek, dostaw, mycia i dezynfekcji podłóg i urządzeń 
  • wyniki badania wody
  • umowa na wywóz śmieci 
  • umowa i wyniki na deratyzacji, dezynsekcji i dezynfekcji
  • umowę na dzierżawę zaplecza
  • szkolenie BHP 

     

Dzięki za pomoc. Mam jednak pytanie. Czy książka kontroli to to samo co książka kontroli sanitarnej? Bo właśnie o czymś takim wspominał mój znajomy gdy pytałem go o to. 

I jeszcze jedno, dotyczące umowy o wywóz śmieci. Co jeżeli jest ona w cenie najmu lokalu?

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Nim napisał:

Dzięki za pomoc. Mam jednak pytanie. Czy książka kontroli to to samo co książka kontroli sanitarnej? Bo właśnie o czymś takim wspominał mój znajomy gdy pytałem go o to. 

I jeszcze jedno, dotyczące umowy o wywóz śmieci. Co jeżeli jest ona w cenie najmu lokalu?

Są dwie. Książka kontroli oraz kontroli sanitarnej. Jednak już od paru lat potrzebna jest tylko ta, którą w swoim poście wymienił gothic.

Odnośnik do odpowiedzi
59 minut temu, Nim napisał:

I jeszcze jedno, dotyczące umowy o wywóz śmieci. Co jeżeli jest ona w cenie najmu lokalu?

Wtedy przedstawiasz porozumienie z właścicielem lokalu albo odpowiedni zapis w umowie. 

Odnośnik do odpowiedzi

Lokal gastronomiczny to naprawdę sporo rzeczy do ogarnięcia w sanepidzie, więc najlepiej jak zapytasz bezpośrednio u źródła, tak jak ktoś już doradził. Przepisy szybko się zmieniają i trzeba mieć sporo tych papierków. 

Odnośnik do odpowiedzi

Okej, faktycznie będę musiał przejść się do sanepidu i zapytać u źródła. Mam jednak jeszcze jedno pytanie, może ktoś z Was się orientuję na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyposażeniu kuchni? Na co sanepid najbardziej patrzy? 

Odnośnik do odpowiedzi

Na podłodze w kuchni warto mieć płytki, ponieważ łatwo się je czyści. Blaty podobnie, dobrze wybrać jakieś, które czyści się szybko i w łatwy sposób. Termometry w lodówkach to kolejna sprawa. Jeżeli ciepłe napoje podajesz w filiżankach to na stanie trzeba posiadać zmywarkę z wyparzarką. Jeżeli używasz jajek to miej naświetlacz UV. Pamiętaj też o tak banalnych sprawach jak sprawdzanie daty ważności produktów. 

Odnośnik do odpowiedzi

Przedstawiciele sanepidu zwracają również uwagę na to, żeby była droga czysta i brudna jeżeli chodzi o naczynia z serwowanym jedzeniem. Co to oznacza? Droga brudna - brudne naczynia od klienta do zmywarki. Droga czysta - danie z kuchni do klienta. Te drogi nie mogą się krzyżować, warto o tym pamiętać i to zaplanować. 

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam tylko od siebie, że jeżeli chodzi o płytki w kuchni to nie wybieraj żadnych gresów polerowanych ani płytek, które są bardzo gładkie. Jak wiadomo w kuchni czasami może się coś wylać na podłogę i przy takich płytkach bardzo łatwo o to, żeby ktoś się poślizgnął. Przerabiałem ten temat więc z własnego doświadczenia odraczam takie płytki.

Odnośnik do odpowiedzi

Mam kolejne pytanie. Pojawiła się możliwość wynajmu lokalu gdzie był już lokal gastronomiczny, poprzedni wynajmujący przeszedł pozytywnie kontrole sanepidu. Czy w takim wypadku, jeżeli przejmę ten lokal od niego, będę mógł działać na jego "sanepidzie" ?

Odnośnik do odpowiedzi

Okej, dzięki. Jeszcze mam dwa pytania. 

 

1. Czy termometry muszę mieć też w chłodziarkach do piwa i napoi? 

2. Czy w kuchni musi pracować osoba z wykształceniem gastronomicznym? 

Odnośnik do odpowiedzi

1.Nie, nie musisz ich mieć w chłodziarkach, to tylko Twoja sprawa, że będziesz podawał klientom schłodzone napoje.

2. Nie, nie jest wymagana osoba z wykształceniem gastronomicznym. Jednak warto zatrudnić taka osobę ponieważ ma one większe doświadczenie z przepisami BHP dotyczącymi przechowywania żywności i obchodzenia się z nią, dodatkowo powinna mieć większe doświadczenie w prowadzeniu dokumentacji HACCP.

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Nim napisał:

Okej, dzięki. Jeszcze mam dwa pytania. 

 

1. Czy termometry muszę mieć też w chłodziarkach do piwa i napoi? 

2. Czy w kuchni musi pracować osoba z wykształceniem gastronomicznym? 

1. Nie, nie muszą być. Mają być tylko umieszczone w miejscu gdzie przechowuje się towar wymagający chłodzenia, żeby się nie zepsuł. 

2. Nie ma takiego obowiązku, jednak z praktycznej strony na to patrząc to dobrze, żeby w kuchni pracował ktoś kto umie gotować i ma doświadczenie. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Cześć! Podłącze się do tematu. Sam nie chce założyć lokalu gastronomicznego bo nie mam aż tak dużych środków, myślę jednak o budce z fast foodami, jakieś zapiekanki, hamburgery i te sprawy. Przeczytałem cały temat, który był bardzo pomocny, jednak chciałem zapytać o to, na co muszę zwrócić uwagę jeżeli chodzi o sanepid, czy wymagania są te same? Czy jednak, że byłby to mniejszy lokal zmieniają się one? Wiem, że będę potrzebował podstawowych dokumentów, których wymaga sanepid czyli projekt technologiczny, badania wody, GMP/GHP. Czy na coś jeszcze mam zwrócić uwagę? 

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wymagania sanepidu nie zmieniają się aż tak drastycznie, jak sam zauważyłeś będziesz potrzebował projekt, badania wody, GMP/GHP. Kontroler z sanepidu na pewno zwróci uwagę na takie aspekty jak: szafki na ubrania, szafki na pieczywo i pojemniki, lodówki, zlew, bieżąca ciepła woda, wentylację oraz toaletę.

Ogólnie zapoznaj się z tym co było pisane w tym temacie przez wszystkich użytkowników, już z tego wyciągniesz sporo wiedzy.

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności