Skocz do zawartości
fadert

Kiedy i jak długa przerwa w pracy przysługuje pracownikowi?

Recommended Posts

Tak jak w temacie. Słyszałem wiele opinii, i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji na ten temat. Jakie dokładnie i przy jakim wymiarze czasowym przysługują pracownikom przerwy pracy? Chodzi mi konkretnie o pracę w wymiarze 1/2 etatu i 3/4 etatu.

Pracowałem w wielu firmach, w chwili obecnej prowadzę swoją działalność i wszędzie było tak, że pracownikowi na godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy czyli jeśli pracujesz 8 godzin to masz 40 minut przerwy - cały etat, a jeśli cztery godziny czyli 1/2 etatu przysługuje 20 minut, a na 3/4 etatu 30 minut. I tak to wszytko wygląda. 

Też zależy jaka to praca, ja pracowałam w firmie, w której miałam 15 minut przerwy - jeśli było mniej niż 8 h, to wtedy przysługiwała mi jedna przerwa, jeśli więcej - to dwie. Nie miałam etatu 3/4, jednak wyglądało to trochę jak w takim systemie pracy. I mogłam iść na przerwę tylko wtedy, gdy pracownik, który przyszedł do pracy przede mną - wykorzystał swoje 15 minut. Wiele zakładów działa według własnych zasad. 

Dnia 14.09.2016 o 19:57, fadert napisał:

Tak jak w temacie. Słyszałem wiele opinii, i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji na ten temat. Jakie dokładnie i przy jakim wymiarze czasowym przysługują pracownikom przerwy pracy? Chodzi mi konkretnie o pracę w wymiarze 1/2 etatu i 3/4 etatu.

Pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut. Przerwa ta może być przeznaczona przez pracownika na:

spożycie posiłku, załatwienie spraw osobistych. Ale nie wiem jak to ma się w praktyce. Chyba nie do końca tak jest. Ja nie pamiętam bym taką przerwę dostała od swojego pracodawcy. 

• Like 1

W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z 1998 roku, wspomniano również o 5-minutowej przerwie po każdej godzinie pracy przy komputerze. Przysługuje ona pod warunkiem, że dobowy wymiar czasu pracy przy monitorze wynosi co najmniej 4 godziny. Te dodatkowe, krótkie, przerwy pracownik powinien  wykorzystać na wykonywanie innych czynności służbowych.  

Ja znalazłem na ten temat nieco inną informację: Art. 134. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. 

Pracownik, który pracuje poniżej 6 godzin na dobę nie ma prawa do takiej przerwy.

1 minutę temu, adek1984 napisał:

Ja znalazłem na ten temat nieco inną informację: Art. 134. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. 

Pracownik, który pracuje poniżej 6 godzin na dobę nie ma prawa do takiej przerwy.

Ale to zależy też od rodzaju pracy. Ja bym sie nie zgodził.Przecież górnik musi mieć dłuższą przerwę, a pracownik biurowy nie koniecznie.

3 minuty temu, Bogus12 napisał:

Ale to zależy też od rodzaju pracy. Ja bym sie nie zgodził.Przecież górnik musi mieć dłuższą przerwę, a pracownik biurowy nie koniecznie.

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia czy to faktycznie zależy od rodzaju pracy. Znalazłem tylko taki artykuł w rozporządzeniu, jaki zacytowałem - co nie znaczy, że się z tym zgadzam. Wiadomo, że są zawody, które wymagają przerwy nawet w krótszym wymiarze godzin, ale wcale się nie zdziwię, jeśli prawnie nie przysługuje. Absurdów nie brakuje ;)

• Like 1

To jest tak bardzo pomieszane, że ciężko w tym połapać. Inaczej jest z pracownikami na um. zlecenie, inaczej z tymi zatrudnionymi na um o dzieło a z umową o pracę tych przepisów jest o wiele więcej. 

Dokładnie tak jak napisał Adek - osoby, które pracują mniej niż 6 godzin nie mają prawa do przerwy w pracy, a pracownicy przebywający w pracy więcej niż 6 godzin mają prawo do 15 minut przerwy. Być może absurdalne, ale takie są realia. Niestety my na to wpływu nie mamy. 

• Like 1

Pracownikowi, który pracuje co najmniej 6 godzin w ciągu doby przysługuje 15-minutowa przerwa. Jeśli wykonuje on pracę przy komputerze przez co najmniej 4 godziny, to za każdą przepracowaną godzinę należy mu się dodatkowe 5 minut. Pracodawca może jednak wydłużyć czas trwania przerwy według swojego uznania.

Kodeks pracy stawia sprawę jasno: w ciągu 8 godzin pracy każdemu pracownikowi przysługuje 15-minutowa przerwa. Warunkiem jest to, że pracuje się co najmniej 6 godzin w ciągu doby.  Jesli w ciągu dnia pracujesz 6 godzin, to śmiało możesz wziąć przerwe 15 minutową. 

Przyznam szczerze, że nie znałem konkretnych przepisów, które tu regulują i byłem przekonany, że ta przerwa powinna trwać dłużej. W firmie, w której pracuję przysługują aż dwie przerwy - jedna 30 minut, druga 15 minut, a przebywam w miejscu pracy około 10 godzin na dobę. Pozdrawiam.

Powyżej 6 godzin pracy przysługuje minimum 15 minut przerwy. Często zdarza się jednak, że te przerwy w konkretnych zakładach pracy są dłuższe - zależy od zakładu pracy oraz od wewnętrznego regulaminu danej firmy. Nie ma też ustaleń odnośnie pracy 8-godzinnej i dłuższej, dlatego tych przerw (wśród osób pracujących na co najmniej etat) z reguły jest więcej.Powyżej 6 godzin pracy przysługuje minimum 15 minut przerwy. Często zdarza się jednak, że te przerwy w konkretnych zakładach pracy są dłuższe - zależy od zakładu pracy oraz od wewnętrznego regulaminu danej firmy. Nie ma też ustaleń odnośnie pracy 8-godzinnej i dłuższej, dlatego tych przerw (wśród osób pracujących na co najmniej etat) z reguły jest więcej.

Dnia 18.09.2016 o 07:36, wojciechbednarczuk napisał:

Pracowałem w wielu firmach, w chwili obecnej prowadzę swoją działalność i wszędzie było tak, że pracownikowi na godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy czyli jeśli pracujesz 8 godzin to masz 40 minut przerwy - cały etat, a jeśli cztery godziny czyli 1/2 etatu przysługuje 20 minut, a na 3/4 etatu 30 minut. I tak to wszytko wygląda. 

Niezłe głupoty wypisałeś. Ciekawe w których firmach masz 40 minut przerwy...

Na 8 godzin pracy przysługuję 15 minut przerwy, tak to wygląda ustawowo. Jeżeli masz jej więcej to już dobra wola pracodawcy. Często jest też spotykana praktyka, że ma się dodatkowe 15 minut przerwy co daje w sumie pół godziny ale zostajesz 15 minut dłużej w pracy. 

Wyjątkiem są osoby, które mają grupę inwalidzką, one mają więcej przerwy. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się