Skocz do zawartości

Szkolenie w zakreie ochrony danych - kto musi przejść?


Rekomendowane odpowiedzi

Każda osoba upoważniona do przetwarzania danych osobowych musi zostać zaznajomiona zarówno z powszechnie obowiązującymi przepisami ustawy i wydanymi na jej podstawie aktami wykonawczymi jak również wewnętrznymi aktami prawnymi takimi jak polityka bezpieczeństwa oraz instrukcja zarządzania systemem informatycznym oraz poznać system zabezpieczeń obowiązujący w miejscu przetwarzania danych osobowych.

Odnośnik do odpowiedzi

Nie trzeba w tym zakresie korzystać z szkoleń zewnętrznych firm. Jeśli mamy ABI-ego w firmie, to na nim będzie spoczywał obowiązek zaznajomienia pracowników z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych (króciutka ustawa, zaledwie 30 stron), pb i siwz. Natomiast gdy go nie mamy, to warto udzielić pełnomocnictwo jednemu z pracowników albo też pozostawić ten obowiązek na organach zarządzających firmą (jako ADO) do tego, aby przeprowadził takie szkolenie (ewentualnie można dać dodatkowe obowiązki takiemu pracownikowi tj. prowadzenie ewidencji osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych etc).

Odnośnik do odpowiedzi

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam 2 pracowników. Stwierdziłem, że nie ma sensu korzystać z usług innych firm, które przeprowadzą szkolenie. Sam przeczytałem dokumenty na temat polityki bezpieczeństwa, instrukcji zarządzania systemem informatycznym, informacje ogólne na temat ochrony danych i na tej podstawie przeprowadziłem proste szkolenie

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...

Każda osoba, która ma dostęp do danych osobowych i je przetwarza musi takie szkolenie przejść. Może je przeprowadzić pracodawca jak i można skorzystać z usług zewnętrznych- kwestia gustu i finansów. Ja wolę wygodne rozwiązania. Tu jednak chodzi przede wszystkim o poinformowaniu pracowników o zasadach, jak i o tym jak to wygląda ze strony prawnej. Jeżeli masz odpowiednią dokumentacje- dobrze zrobioną w firmie to nie ma z tym problemu. 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności