Skocz do zawartości
MarcinJ

Choroba zawodowa - praca programisty

Recommended Posts

Witam, czy w przypadku pogorszenia się wzroku, na skutek długotrwałej pracy przy komputerze jestem obowiązany do zmiany stanowiska pracy mojego pracownika (czy jest to choroba zawodowa)? Okulista wyraźnie stwierdził, że to od komputera wzrok się wyraźnie pogorszył .. Ale czy jest to choroba zawodowa?

Pozdrawiam

Ja bym ją uznał jako chorobę zawodową. Pracowałeś przed komputerem dłużej niż 4 godzinny dziennie? Jeżeli tak czy miałeś po 5 minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem monitora? Do czegoś takiego jest zobowiązany pracodawca jeżeli się pracuję więcej niż 4 h z komputerem. 

Pogarszający się wzrok oraz problemy z kręgosłupem - to choroby zawodowe wszystkich pracowników pracujących przed komputerem w pełnym wymiarze czasowym. Z tego co się orientuję, pracodawca ma obowiązek refundacji pracownikowi okularów, bez nich nie może przecież wykonywać swojej pracy. W niektórych firmach organizuje się także różnego rodzaju zajęcia sportowe czy wejściówki na fitness.

Jeżeli Twojemu pracownikowi, który codziennie pracuje przed komputerem po parę godzin bez chwili przerwy pogorszył się wzrok, to zdecydowanie powinieneś zmienić mu pracę na jakąś inną, która nie wymaga współpracy z komputerem. Jeśli tego nie zrobisz jego wzrok może się kompletnie zepsuć, a to byłby poważny problem dla pracownika jak i Ciebie. Jako pracodawca jesteś jednak zobowiązany do dbania o swoich pracowników bez względu czy Ci się to podoba czy nie. W końcu jesteś za nich odpowiedzialnych i powinieneś jak najszybciej zmienić mu pracę. 

Tutaj masz wykaz chorób zawodowych - http://mwomp.pl/wp-content/uploads/2012/11/wykaz_chorob.pdf, do jednej z nich zaliczane są choroby wzroku. Jeśli pracownik będzie cierpiał na "zaćma wywołana działaniem promieniowania podczerwonego lub długofalowego nadfioletowego" bądź też na "centralne zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i naczyniówki wywołane krótkofalowym promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem widzialnym z obszaru widma niebieskiego" to będą to choroby zawodowe. Więc najlepiej sprawdź, to co wskazał lekarz w swojej diagnozie.

Sądzę, że to tak naprawdę jest tylko i wyłącznie decyzja pracownika czy chce zmienić pracę czy też nie i Twoja ile masz angaży, czy możesz pracownikowi, który dotychczas wykonywał pracę przy komputerze zapewnić miejsce prace przy innym stanowisku. No bo co zajmie się on nagle praca fizyczną :)

Dnia 4.09.2016 o 23:04, MarcinJ napisał:

Witam, czy w przypadku pogorszenia się wzroku, na skutek długotrwałej pracy przy komputerze jestem obowiązany do zmiany stanowiska pracy mojego pracownika (czy jest to choroba zawodowa)? Okulista wyraźnie stwierdził, że to od komputera wzrok się wyraźnie pogorszył .. Ale czy jest to choroba zawodowa?

Pozdrawiam

Nie wiem, natomiast wiem, że bardzo ważna jest odpowiednia odległość monitora od oczu. Powinna ona wynosić 50-90 cm w zależności od wielkości monitora. Ważne jest również używanie dobrych jakościowo monitorów, na których obraz odświeżany jest odpowiednio często, by nie męczyć wzroku.

U mnie to wyglądało tak, że pracując więcej niż 4h dziennie przy komputerze przysługiwało mi dofinansowanie okularów przez pracodawce co jakiś określony czas. O tym poinformował mnie lekarz na wstępnych badaniach lekarskich. Dzięki temu mam teraz kilka par za ładne pieniądze. Co do tego czy jest to choroba zawodowa to osobiście ja bym tak tego nie odbierał ale nie wiem jak to wygląda w kodeksie. Wiadomo, że trzeba spełnić określone warunki co do przerw, jak i odpowiednich odległości. Chociaż nigdy jeszcze nie spotkałem się z tym żeby ktoś to określał jako chorobę zawodową. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się