Skocz do zawartości
MarcinJ

Kto pokrywa koszta badania lekarskiego?

Recommended Posts

MarcinJ    1

Witam

Kto pokrywa koszta związane z badaniem lekarskim pracownika (wstępnym i okresowym)? Chodzi mi tutaj o wszystkie koszta dojazdu, samego badania i w jakich godzinach muszę zlecić takie badania (w godzinach pracy?)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
William    0

229 KP to reguluje:

"§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy."

Ponadto, szkolenia w zakresie badania lekarskiego powinny być przeprowadzone w godzinach pracy, czyli np. w pierwszym dniu pracy tj. dniu określonym w umowie u pracę lub podpisania umowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franek    0

Tak, badania powinny odbyć się w czasie pracy, pracownik za nie nie płaci. Natomiast nie spotkałem się z tym, żeby za dojazd pracownik miał zwracane pieniądze, traktuję się to na ogół jak dojechanie do pracy a za to pieniędzy pracownik nie dostaje przecież. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anika    0

Zapewne MarcinJ dowiedział się od przyszłego pracodawcy, że w dniu rozpoczęcia pracy ma już je mieć wykonane i to na swój koszt. Badania wykonuje się w godzinach pracy i to opłacanych przez pracodawcę. Spotkałam się również z twierdzeniem, iż tego dnia przysługuje pracownikowi wolne. Nic bardziej mylnego. Po wykonaniu badań, pracownik idzie od razu do pracy, chyba, że nie uzyskał do niej zdolności. Wtedy to inny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie badania powinny się odbywać w godzinach pracy a pracownik nie powinien za nic płacić. Pracodawca jednak musi wszystkie opłaty pokryć. To jest jego obowiązek. Musi on również zadbać, aby takie badania lekarskie przeszedł każdy pracownik, mimo że wykonywał je niedawno. Bezpieczeństwo i zdrowie pracownika powinno być dla pracodawcy najważniejsze. Badanie powinny być także wykonane w godzinach pracy, aby nie zabierać danemu pracownikowi prywatnego czasu, który chce poświęcić na przykład dla Swojej rodziny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to brzmi .. szkoda, że pracodawcy się do tego w ogóle nie stosują. Zazwyczaj badania trzeba wykonać przed przystąpieniem do samej pracy i przed podpisaniem umowy o pracę. Dopiero jak pracodawca będzie widział, że się nadajemy, to wtedy podpisuje się zazwyczaj odpowiednie umowy. Poza tym, mało kto przeprowadza takie badania, gdy idzie o branżę usługową (fryzjerstwo, sprzedaż etc.) - tam bardzo rzadko słyszałam o odpowiednich badaniach na stanowisko pracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 8.09.2016 o 21:41, KatarzynaPras napisał:

Fajnie to brzmi .. szkoda, że pracodawcy się do tego w ogóle nie stosują. Zazwyczaj badania trzeba wykonać przed przystąpieniem do samej pracy i przed podpisaniem umowy o pracę. Dopiero jak pracodawca będzie widział, że się nadajemy, to wtedy podpisuje się zazwyczaj odpowiednie umowy. Poza tym, mało kto przeprowadza takie badania, gdy idzie o branżę usługową (fryzjerstwo, sprzedaż etc.) - tam bardzo rzadko słyszałam o odpowiednich badaniach na stanowisko pracy.

Nie ma się co bulwersować, to normalne że badania wstępne do pracy wykonuję się przed podpisaniem umowy i nie w czasie pracy, jak to sobie wyobrażasz? Inną sprawą są badania okresowe, które przeprowadza się w czasie pracy ale raczej rzadko zdarza się, żeby pracodawca od nas wymagał przeprowadzenia tych badań w naszym dniu wolnym.

I nie rozumiem zbytnio o co chodzi jeżeli chodzi o badania w branży usługowej? Przecież tam też normalnie wykonuje się badania przed przystąpieniem do pracy, to jest wymagane prawnie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysztof26    0

Jest to wymóg prawny, ale jak zatrudnisz kogoś na podstawie umowy o pracę. Jeśli zatrudniasz kogoś na podstawie umowy zlecenie to nie masz takiego obowiązku. A niestety, ale w Polsce wciąż jest wiele miejsc pracy, gdzie umowy cywilnoprawne są podstawą zatrudnienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marzena 45    4
Dnia 8.09.2016 o 21:41, KatarzynaPras napisał:

Fajnie to brzmi .. szkoda, że pracodawcy się do tego w ogóle nie stosują. Zazwyczaj badania trzeba wykonać przed przystąpieniem do samej pracy i przed podpisaniem umowy o pracę. Dopiero jak pracodawca będzie widział, że się nadajemy, to wtedy podpisuje się zazwyczaj odpowiednie umowy. Poza tym, mało kto przeprowadza takie badania, gdy idzie o branżę usługową (fryzjerstwo, sprzedaż etc.) - tam bardzo rzadko słyszałam o odpowiednich badaniach na stanowisko pracy.

Jak kto przeprowadza takie badania? lekarz... nie ważne na jakie stanowisko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×