Skocz do zawartości
ITprofi

Czy przy pracach niebezpiecznych może pracować tylko jeden pracownik?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zatrudniam pracowników przy pracach wysokościowych. Słyszałem, że przy pracach niebezpiecznych nie można pozwalać, aby był obecny tylko jeden pracowników (musi być co najmniej dwóch). Jaka jest tego podstawa i czym są prace niebezpieczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kodeks pracy to reguluje:

Cytat

Art. 225 [Zapewnienie asekuracji] § 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji. § 2. Wykaz prac, o których mowa w § 1, ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, uwzględniając przepisy wydane na podstawie art. 23715.

A dokładny wypis masz tu - rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby i jeszcze w rozporządzeniach szczegółowych, jak np. w sprawie energetyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, co dwóch pracowników, to nie jeden :). Muszą się wzajemnie wspierać i asekurować, aby wyeliminować możliwie do zera ryzyko wypadku czy niebezpiecznych sytuacji. Minimum dwóch, a nawet więcej. I tak jeden ryzykuje najbardziej, reszta jest na zasadzie ochrony, gdyby zaszła taka potrzeba. Jeden nie może wykonywać takich prac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jak wiadomo prace na wysokościach są bardzo niebezpieczne. Wysyłanie jednego pracownika na ta dużą wysokość jest nieodpowiedzialne, ponieważ może zaistnieć w każdej chwili jakaś sytuacja, w której jedna osoba sobie sama nie poradzi. Zalecane jest wysyłanie więc dwóch pracowników, nie zawsze jeden sobie poradzi. Ty jako pracodawca masz obowiązek zapewnić bezpieczeństwo dla Swoich pracowników, bez względu na wszystko. Praca na wysokościach, to nie są żarty, może ona nawet grozić utratą życia lub zdrowia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Powinna być minimum druga osoba, która będzie koordynowała jego pracę i dbała o bezpieczeństwo, a w razie wypadku będzie podmiotem, który będzie mógł udzielić pomocy, ale czy w rzeczywiśtości tak jest... No cóż? Wychodzi na to, że to jest każdego indywidualna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Cóż, jak dla mnie jest to oczywiste, że musi być conajmnien dwóch pracowników. Prace wysokościowe są niebezpieczne. Jeśli jednemu coś się stanie, drugi jest świadkiem i może natychmiastowo udzielić pierwszej pomocy oraz wezwać karetkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Zdecydowanie podczas prac wysokościowych, które niewątpliwie należą do niebezpiecznych, musi znajdować się co najmniej dwóch pracowników. Nie tylko mowa o asekuracji, ale także o możliwości błyskawicznego udzielenia pomocy przy ewentualnym wypadku. Wysyłanie jednego pracownika na prace wysokościowe jest skrajnie nieodpowiedzialne i oczywiście niezgodne z prawem.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...