Skocz do zawartości
ITprofi

Telepraca a obowiązek zapłaty za używanie własnego sprzętu przez pracownika

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wygląda sprawa używania własnego sprzętu przez pracownika? Czy w takim wypadku mam obowiązek płacić mu odpowiedni ekwiwalent za używanie takiego sprzętu (zatrudnionemu w ramach telepracy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Bierzesz pod uwagę średni czas zużycia sprzętu (np. laptopa z książek urzędu skarbowego, które służą do obliczania amortyzacji) i w ten sposób będziesz mógł rozliczyć się z pracownikiem, co rok. Niestety, ale prawo nie jest tutaj dokładne

67 11 kp

Cytat

§ 3. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 1, telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości określonej w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676, lub w umowie, o której mowa w § 2. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej się rozeznać jak wyglądają normy zużycia sprzętu itp, dogadać się również z pracownikiem jaki sprzęt ma, ile lat, jaki jest jego stan itp 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Pierwsze się spotykam z takim tematem. Zależy też jak skonstruowana jest umowa. Przeważnie pracodawca przekazuje pracownikowi swój sprzęt do świadczenia pracy dla niego. Chyba, że jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, a pracownik rozlicza się jedynie na podstawie efektów. Jeśli pracownik do świadczenia pracy potrzebuje dodatkowych sprzętów, pracodawca powinien go w takie zaopatrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Tutaj istotne jest wiele czynników - przede wszystkim umowa, jaka wiąże pracownika i pracodawcę. Spotkałam się np. z przypadkami umów, gdzie pracownicy posiadają swój sprzęt i to jest zastrzeżone w umowie, np. dziennikarz ma obowiązek mieć swój aparat fotograficzny. Jednak o wiele częściej, to pracodawca zapewnia sprzęt służbowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Całkowicie zgadzam się z powyższymi wypowiedziami - wszystko zależy od postanowień, które zostały zawarte w umowie. Z doświadczenia jednak wiem, że w przypadku telepracy (i pokrewnych), pracodawca najczęściej dostarcza pracownikowi swój własny sprzęt, co jest wówczas bardziej klarowne zarówno dla obu stron. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 2.09.2016 o 22:33, ITprofi napisał:

Jak wygląda sprawa używania własnego sprzętu przez pracownika? Czy w takim wypadku mam obowiązek płacić mu odpowiedni ekwiwalent za używanie takiego sprzętu (zatrudnionemu w ramach telepracy)?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty ekwiwalentu w sytuacji, gdy pracownik użytkuje własny sprzęt lub ubezpiecza go na własny koszt.(art. 6711 § 3 Kodeksu pracy). Zasady udzielania i wysokość ekwiwalentu za używanie własnego sprzętu mogą także wynikać z regulaminu telepracy lub porozumienia o stosowaniu telepracy w zakładzie pracy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 2.09.2016 o 22:33, ITprofi napisał:

Jak wygląda sprawa używania własnego sprzętu przez pracownika? Czy w takim wypadku mam obowiązek płacić mu odpowiedni ekwiwalent za używanie takiego sprzętu (zatrudnionemu w ramach telepracy)?

 

45 minut temu, kamila napisał:

Całkowicie zgadzam się z powyższymi wypowiedziami - wszystko zależy od postanowień, które zostały zawarte w umowie. Z doświadczenia jednak wiem, że w przypadku telepracy (i pokrewnych), pracodawca najczęściej dostarcza pracownikowi swój własny sprzęt, co jest wówczas bardziej klarowne zarówno dla obu stron. 

A co z podatkiem? kto płaci podatek? jeśli abonament jest na pracowniku.

Edytowane przez Sonsty765

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
21 godzin temu, Sonsty765 napisał:

 

A co z podatkiem? kto płaci podatek? jeśli abonament jest na pracowniku.

Wydaje mi się, że pracownik, ale pracodawca może mu zwrócić.Hmm chyba najlepiej jest po prostu korzystać z telefonu służbowego, wtedy nie ma tyle zamieszania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...