Skocz do zawartości
ITprofi

Telepraca a obowiązek zapłaty za używanie własnego sprzętu przez pracownika

Recommended Posts

ITprofi    3

Jak wygląda sprawa używania własnego sprzętu przez pracownika? Czy w takim wypadku mam obowiązek płacić mu odpowiedni ekwiwalent za używanie takiego sprzętu (zatrudnionemu w ramach telepracy)?

MarcinJ    1

Bierzesz pod uwagę średni czas zużycia sprzętu (np. laptopa z książek urzędu skarbowego, które służą do obliczania amortyzacji) i w ten sposób będziesz mógł rozliczyć się z pracownikiem, co rok. Niestety, ale prawo nie jest tutaj dokładne

67 11 kp

Cytat

§ 3. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 1, telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości określonej w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676, lub w umowie, o której mowa w § 2. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

Franek    0

Najlepiej się rozeznać jak wyglądają normy zużycia sprzętu itp, dogadać się również z pracownikiem jaki sprzęt ma, ile lat, jaki jest jego stan itp 

Anika    0

Pierwsze się spotykam z takim tematem. Zależy też jak skonstruowana jest umowa. Przeważnie pracodawca przekazuje pracownikowi swój sprzęt do świadczenia pracy dla niego. Chyba, że jest to praca w niepełnym wymiarze godzin, a pracownik rozlicza się jedynie na podstawie efektów. Jeśli pracownik do świadczenia pracy potrzebuje dodatkowych sprzętów, pracodawca powinien go w takie zaopatrzyć.

KasiaK    0

Tutaj istotne jest wiele czynników - przede wszystkim umowa, jaka wiąże pracownika i pracodawcę. Spotkałam się np. z przypadkami umów, gdzie pracownicy posiadają swój sprzęt i to jest zastrzeżone w umowie, np. dziennikarz ma obowiązek mieć swój aparat fotograficzny. Jednak o wiele częściej, to pracodawca zapewnia sprzęt służbowy. 

kamila    0

Całkowicie zgadzam się z powyższymi wypowiedziami - wszystko zależy od postanowień, które zostały zawarte w umowie. Z doświadczenia jednak wiem, że w przypadku telepracy (i pokrewnych), pracodawca najczęściej dostarcza pracownikowi swój własny sprzęt, co jest wówczas bardziej klarowne zarówno dla obu stron. 

Marzena 45    4
Dnia 2.09.2016 o 22:33, ITprofi napisał:

Jak wygląda sprawa używania własnego sprzętu przez pracownika? Czy w takim wypadku mam obowiązek płacić mu odpowiedni ekwiwalent za używanie takiego sprzętu (zatrudnionemu w ramach telepracy)?

Pracodawca ma bezwzględny obowiązek wypłaty ekwiwalentu w sytuacji, gdy pracownik użytkuje własny sprzęt lub ubezpiecza go na własny koszt.(art. 6711 § 3 Kodeksu pracy). Zasady udzielania i wysokość ekwiwalentu za używanie własnego sprzętu mogą także wynikać z regulaminu telepracy lub porozumienia o stosowaniu telepracy w zakładzie pracy.

• Like 1

Sonsty765    0
Dnia 2.09.2016 o 22:33, ITprofi napisał:

45 minut temu, kamila napisał:

Całkowicie zgadzam się z powyższymi wypowiedziami - wszystko zależy od postanowień, które zostały zawarte w umowie. Z doświadczenia jednak wiem, że w przypadku telepracy (i pokrewnych), pracodawca najczęściej dostarcza pracownikowi swój własny sprzęt, co jest wówczas bardziej klarowne zarówno dla obu stron. 

A co z podatkiem? kto płaci podatek? jeśli abonament jest na pracowniku.

Edytowano przez Sonsty765

Marzena 45    4
21 godzin temu, Sonsty765 napisał:

A co z podatkiem? kto płaci podatek? jeśli abonament jest na pracowniku.

Wydaje mi się, że pracownik, ale pracodawca może mu zwrócić.Hmm chyba najlepiej jest po prostu korzystać z telefonu służbowego, wtedy nie ma tyle zamieszania. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się