Skocz do zawartości

Word i excel są nielegalne?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Gdzieś czytałem, że Word i Excell są nielegalne, gdy idzie o ich wykorzystywanie w firmie, ze względu na ochronę danych osobowych. Czy jest to prawdą? Chyba wszystkie firmy korzystają z tych programów, a nie słyszałem o karach z tego powodu

Odnośnik do odpowiedzi

Kar nie dają, ale będą się czepiać przy ewentualnej kontroli .. Rzuć okiem na tą decyzję, tutaj o excela się czepiali.

Na podstawie całokształtu materiału dowodowego należy uznać, iż w toku postępowania administracyjnego zostały usunięte uchybienia w procesie przetwarzania danych osobowych, stanowiące przedmiot postępowania, poprzez: 1. Zgłoszenie przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym do Spraw […] do rejestracji następujących zbiorów danych osobowych „E”, „K”, „C”, „Kr”. 2. Wykaz zbiorów danych osobowych stanowiący załącznik […] do Polityki bezpieczeństwa w Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym ds. [..] został uzupełniony o zbiory danych wymienione powyżej – załączono wydruk dokumentu „Załącznik […] – Wykaz zbiorów danych osobowych w Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnym ds. […]. 3. Opracowano „Instrukcję zarządzania „Elektronicznym spisem decyzji […] zawierającą procedury tworzenia kopii zapasowych danych z rejestru – załączono wydruk przedmiotowej instrukcji. 4. W pliku prowadzonym w systemie informatycznym MS Excel zawierającym rejestr o nazwie „E”, wprowadzono dwie nowe kolumny: data wprowadzenia oraz osoba wprowadzająca, ponadto załączono wydruki, które wskazują zawartość poszczególnych pól informacyjnych i stanowią jednocześnie opis struktury zbioru danych rejestru. W odniesieniu do sposobu usunięcia uchybienia polegającego na braku odnotowania daty pierwszego wprowadzenia danych w „E”, należy wskazać, że w myśl § 7 ust. 2 rozporządzenia, istnieje wymóg aby system automatycznie odnotowywał taką datę po zatwierdzeniu operacji wprowadzania danych. Biorąc jednak pod uwagę, iż ww. rejestr jest tylko urządzeniem ewidencyjnym do prowadzonego w zapisie papierowym zbioru decyzji, jak również okoliczność, że system informatyczny MS Excel, w którym prowadzony jest ww. rejestr z założenia nie zapewnia w sposób automatyczny odnotowania daty pierwszego wprowadzenia danych, należało uznać wskazany przez Centrum Organizacyjno – Koordynacyjne ds. [...] sposób usunięcia uchybienia za wystarczający.

 

Więc de facto wystarczy wprowadzić te dwie dodatkowe kolumny, a GIODO da sobie siana :P

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Marcin za tą decyzję, bardzo mi pomogła! Na informacjach w internecie wolałem nie polegać, dlatego lepiej się dopytać. Tylko, czy w wordzie też wystarczy ręcznie wpisać datę pierwszego wprowadzenia do systemu oraz użytkownika, który wprowadził dane osobowe do systemu informatycznego?

Odnośnik do odpowiedzi

Do Word-a także te zasady powinny mieć zastosowania, nie chce mi się już szukać, ale widziałem też podobne decyzje a propos innych programów, że jeśli nie jesteś w stanie spełnić wymogów dotyczących automatyczności odnotowania tych danych ,to należy je wpisać. Ja bym tak zrobił, co z pewnością jest jedynym sensownym rozwiązaniem (akurat zamówienie nowego oprogramowania nie wchodzi w grę, bo kosztowałoby małą fortunę).

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Zawsze można zainwestować w programy do przechowywania danych osobowych. Jest ich wiele na rynku do wyboru. Jakby nie patrzeć excel czy też word  są bardzo przydatne w pracy ale osobiście danych osobowych swoich klientów bym w tego typu plikach nie przechowywał. Wiadomo wszystko kwestia finansów jak i upodobań aczkolwiek ja jestem zdania, że warto zainwestować aniżeli mieć kiedyś w przyszłości z tym problemy. 

Odnośnik do odpowiedzi

W 2008 roku kampania Microsoftu na rzecz legalnego oprogramowania Office, kiedy firma zaczęła oferować darmowe narzędzia umożliwiające dobrowolne sprawdzenie legalności posiadanych aplikacji. W ciągu kilku lat Microsoft rozszerzył akcję na kilkanaście państw, w tym również Polskę. Sądze, że jest nielegalna, darmowa wersja jest ważna przez pół roku, a potem trzeba wykupić ją legalnie. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnio czytałam wypowiedź prawnika, który twierdził, że dla prac domowych dopuszczalne jest pracowanie również na nielegalnym oprogramowaniu. Inna sprawa to Microsoft Office, którego cena jest wręcz zaporowa, jak na polskie warunki. Dlatego sądzę, że to jakiś absurd, by płacić za Office.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 months later...
Dnia 21.09.2016 o 16:59, Marzena 45 napisał:

Ostatnio czytałam wypowiedź prawnika, który twierdził, że dla prac domowych dopuszczalne jest pracowanie również na nielegalnym oprogramowaniu. Inna sprawa to Microsoft Office, którego cena jest wręcz zaporowa, jak na polskie warunki. Dlatego sądzę, że to jakiś absurd, by płacić za Office.

Chętnie bym przeczytał wypowiedź tego prawnika bo potem przez takie bzdury ludzie myślą, że mogą korzystać z nielegalnego oprogramowania. Cena, ceną na to już wpływu nie mamy. Problemem nie jest jej wysokość. Problemem jest to, że mamy niskie zarobki a ceny są zachodnie. A za Office, płacić nie trzeba, są darmowe wersję, chociaż by Open Office 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 9 months later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności