Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, wiem, że to nie jest forum prawne jednak parę osób ma tutaj dość sporą wiedzę więc pozwolę sobie założyć ten temat oraz zapytać w nim jak wygląda sprawa, że strony prawnej jeżeli chcemy pracować na 2 etatach albo łączyć etat z połową etatu itp? Macie jakieś doświadczenia jak patrzą na to pracodawcy, jak skonstruowana powinna być umowa o pracę w takim przypadku? Na co szczególnie zwrócić uwagę kiedy pojawia się taka możliwość? Czy są jakieś kruczki prawne w tym temacie. Chodzi mi o wasze doświadczenia. 

Z góry dziękuję za pomoc i mam nadzieję, że nikt nie obrazi się za ten niewielki offtop, chociaż sam nie wiem czy tak to traktować. Pozdrawiam! 

Jeśli mają być to dwa etaty u różnych pracodawców to możesz tak robić, prawo tego nie zakazuje. Ale gorzej jest jak chcesz mieć dwa etaty u jednego pracodawcy, wtedy nie ma takiej opcji (przeczytaj orzeczenie SN - Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13.031997, I PKN 43/97, tam zakazał łączenia dwóch etatów u jednego pracodawcy). Wyjątkiem od tego zakazu jest zatrudnienie u tego samego pracodawcy w wyraźnie innym zakresie obowiązków.

Hehe, ale trzeba pamiętać, że są normy, które wymagają odpowiedniego odpoczynku. Tzn. musisz mieć raz w tygodniu 35 godzin ciągłego odpoczynku, a w ciągu dnia 11 (chyba, że z systemem zmianowym pokombinujesz). Ale co do zasady dwie prace można ciągnąć u dwóch różnych pracodawców.

Warto też spojrzeć na umowę bo często pracodawca zastrzeże sobie to, żebyś nie pracował u jego konkurencji czy coś w ten deseń. Kiedy jednak jest to inna branża to jak najbardziej możesz podjąć zatrudnienie u dwóch pracodawców, nic nie stoi na przeszkodzie. 

Pozdrawiam! 

Musisz mieć 8 godzin odpoczynku na dzień. To jet warunek podstawowy, jeśli chcesz pracować na dwa etaty u jednego pracodawcy. No chyba, że będziesz mieć ten drugi jako umowa zlecenie. Ponadto trzeba spisać zakres obowiązków, żeby nie kolidowały ze sobą i były jasne. Jeśli masz ten 2 etat u kogoś innego, należy powiadomić tego pracodawcę, gdzie masz umowę o pracę.

Nie ma w tym żadnej głębszej filozofii. Nikt na to nie patrzy w żaden negatywny sposób jeśli radzisz sobie w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków w jednej i drugiej firmie.Z czego tylko wiem możesz mieć jedną umowę o pracę, więc to drugie to by było umowa zlecenie, Jest to bardzo ważne.

Jeżeli są to dwa etaty u tego samego pracodawcy - należy się upewnić, że zakres obowiązków jest od siebie kompletnie różny. Musi być też zapewniona odpowiednia ilość odpoczynku w ciągu dnia. Chyba, że jeden etat jest na umowę o pracę, a drugi etat jest na umowę zlecenie. Wtedy nie ma żadnych ograniczeń czasowych czy obowiązków prawnych. Tak samo gdy oba etaty są na podstawie umowy zlecenie. Jeśli są to dwa etaty u dwóch różnych od siebie pracodawców, wtedy należy poinformować ich o swojej drugiej pracy. Mam nadzieję, że moja pomoc się przydała. Życzę miłego dnia :)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się