Skocz do zawartości
Gość

Staż w służbie bhp

Recommended Posts

Dnia 26.08.2016 o 17:28, Gość napisał:

problem w tym, że żaden młody bhpowiec prosto po studiach przeczyta i przyjmie interpretację PIP. wiem po sobie, że jak zaczynałem pracę to wystarczyło, że na horyzoncie pojawiła się nazwa PIP to człowiek miał za przeproszeniem pełne gacie. dopiero po jakimś czasie dojrzewa się do tego, by samodzielnie interpretować przepisy.
dlatego Magda tak trudno prosto po studiach zdobyć prace w naszej branży. PIP komplikuje, ale też przyklaskują mu stowarzyszenia pracowników służby bhp, które (jak mi się wydaje) chcą na siłe na rynku pracy zatrzymać osoby z technicznym wykształceniem bhp, zupełnie zapominając o studentach, którzy kończą np. polibudę na kierunkach związanych z bezpieczeństwem pracy.

Młody Bhpowiec po studiach ma małe szanse na to by wdrożyć się dobrze w prace, zwłaszcza jeśli praktykę miał z miesiąc czasu. Do tego nie mam wątpliwości. . Mąż prowadzi przedsiębiorstwo, a ja mu pomagam w tym. Spotkałam w swoim życiu wielu BHpowców, tych zaraz po studiach odsyłałam na dodatkową praktykę. Nie wiem czego uczą teraz na tych studiach, ale myślę, że na pewno nie praktycznej wiedzy. Tylko sama teoria jest wtłaczana młodym osobom.

Niestety, aby coś mogło się zmienić w tym temacie - należałoby zacząć od podstaw, czyli samych programów studiów. Wprowadzić więcej zajęć praktycznych, możliwość odbycia dłuższych praktyk, może nawet płatnych. Wiele studentów idzie na studia i nie wie, jak później będzie wyglądało ich "szukanie pracy w zawodzie". Co do samych stażów - czasem polegają one na tym, że się tych młodych ludzi, krótko mówiąc, wykorzystuje. W Polsce jest dosyć trudno od razu po studiach znaleźć pracę ze stałą umową, a staże również tego nie gwarantują. Po odbyciu stażu można ponownie być bezrobotnym. 

Edytowano przez KasiaK

Warunkiem uzyskania jakichkolwiek kompetencji jest jednak roczny staż pracy w służbie bhp, czyli okres zatrudnienia na podstawie odrębnej umowy o pracę w jedno- lub wieloosobowej dziale nazwanym służbą bhp.

A ja mam pytanie:

Moja siostra kończy podyplomówkę z BHP, rozumiem żeby odbyć staż pracy najpierw musi mieć uprawnienia? Jednak, aby mieć specjalistę musi odbyć staż w służbie BHP w charakterze pracownika (stosunek pracy)przez okres 1 roku ?

Nie rozumiem o co takie wielkie halo. Kończąc staż masz pewną wiedzę, może nie uprawnienia, ale jak najbardziej masz wiedzę. W małych zakładach pracy śmiało możesz przeprowadzić nawet szkolenie nowych pracowników. Spotkałem się z taką sytuacją i to nie raz.  W dużych zakładach pracy często te  formalności przewyższają samych pracowników, a w praktyce nie zawsze się sprawdzają.

Dnia 26.08.2016 o 17:26, Gość napisał:

Moim zdaniem powinien być
Bo służba BHP i "zadania służby BHP" to wg mnie to podobnie jak dyrektor i p.o. dyrektora

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników obowiązek tworzy służby BHP, co przez organy kontroli jest rozumiane jako: „zatrudnia etatowego pracownika służby BHP”.

Dnia 26.08.2016 o 17:26, Gość napisał:

Tym bardziej, że osoba pełniąca obowiązki służby bhp winna mieć stosowne uprawnienia. Czytaj: Takie same jak pracownik służby bhp!

Nie koniecznie, bo nie jak nie ma tych uprawnień, to nie musi pełnić takich samych obowiązków. To dodatkowa odpowiedzialność.

Dnia 26.08.2016 o 17:27, Gość napisał:

czyli rzesza studentów pozostanie bez stażu, a tym samym bez pracy...po co było tak komplikować

Sądze, że staże powinny być organizowane przez uczelnie. A często jest tak, ze student jest sam zdany na siebie. To komplikuje sprawę, bo tworzy się dziura w zapotrzebowaniu na bhpowców. Są starzy wyjadaczy/ek a tych samych stanowiskach od lat. Coraz mniej pojawia się dużych zakładów pracy, a coraz więcej jest szkoleń e- learningowych, gdzie nie jest potrzebny człowiek.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się