Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Dylematy ewakuacyjne

Recommended Posts

Gość   
Gość

Witam
Cegła nakazuje zapewnienie ewakuacji z każdego miejsca przeznaczonego do przebywania ludzi /par 15/.
Czy z magazynku, WC, palarnia, taras z oranżerią? Kto ustala poniżej 2 godz?
Czy się liczy przejście przez 3 pomieszczenia w kolejności: WC, pomieszczenie izolujące, komunikacja, pokój prezesa, sekretariat, bo chyba nie korytarz, klatka schodowa, hol, wiatrołap?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wyjaśnienie KG
Zawarty w § 15 ust. 1 wspomnianego powyżej rozporządzenia zwrot „z każdego miejsca w obiekcie przeznaczonego do przebywania ludzi” jest zwrotem szerszym niż występujące w § 236 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) określenie „z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt”. Oznacza on bowiem, iż odpowiednie warunki ewakuacji powinny być zapewnione z każdego miejsca, w którym faktycznie będą przebywać ludzie. Miejsca takie mogą obejmować zatem również części budynku nie będące pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, w rozumieniu przepisu § 4 cytowanego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, takie jak szatnie, przebieralnie, stołówki zakładowe bez stałej obsługi, w których okresowo mogą przebywać większe grupy ludzi, czy też toalety w centrach handlowych, w których stale będą przebywać ludzie, gdzie przebywanie tych samych osób w ciągu doby trwa krócej niż 2 godz.. Zapisów tych nie można zatem traktować, jako tożsamych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ma to sens i uzasadnienie, ale przy założeniu, że nie będzie się wymagać parametrów dróg ewakuacyjnych  zgodnych z WT, z pomieszczeń na "PRZEBYWANIE". Cegła kieruje w 15.2 kieruje do WT, to prawda, ale WT w 236.1 jednoznacznie wskazują, że możliwość ewakuacji należy zapewnić z pomieszczeń przeznaczonych na POBYT ludzi. Czyli korzystając ze skierowania cegły do WT bierzemy całość wymagań WT  w zakresie ewakuacji, łącznie z ograniczeniem do pomieszczeń na POBYT
Toteż z tych "ceglanych" miejsc, przeznaczonych na PRZEBYWANIE, jak najbardziej trzeba zapewnić warunki ewakuacji, zgodnie z tym co KG PSP uprzejmie wyjaśnia, ale nie muszą one spełniać wymagań WT.
Inaczej dojdziemy do paranoi i drzwi na balkon szerokie na 0,7 m będą niezgodnością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dzięki
Co sądzicie o drugim zagadnieniu?
Jak liczycie np. szerokość korytarza 1,4m dla np. 200 osób to uwzględniając 0,6m na 100 osób dodatkowych to 1,4 +0,6 =2m, czy 0,6+0,6=1,2m, a 1,4m wystarczy na 212 osób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli jest przewidziana ewakuacja 200 osób to 1,4 m wystarczy. Musisz liczyć zawsze ilość osób x 0,6 i masz wynik np. dla 350 osób liczysz 350 x 0,6 = 2,1 m czyli szerokość drogi ewakuacyjnej wynosi 2,1 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dziękuje
Czy do przejścia liczy się jako jedno pomieszczenie socjalno-higieniczne składające się z:
- magazynek żywnościowy +przygotowalnia + kuchnia +jadalnia + korytarz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam
Prosta sprawa i bez rysunku. Cegła nakazuje zapewnienie ewakuacji z każdego pomieszczenia. Przykładem jest pomieszczenie socjalno-higieniczne dla pracowników. Składa się jak wyżej. Przejście dopuszcza się przez 3 pomieszczenia. Czy pomieszczenie s-h dla pracowników j.w. to jedno pomieszczenie, czy 4? Podobnie szatnie brudne muszą mieć śluzę dezynfekcyjną z natryskami, przebieralnie i szatnie czystą w sumie 5 pomieszczeń w układzie jakby amfidealnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam SzP.
A co uważacie prościej WC + pomieszczenie izolujące z umywalką to 1 pomieszczenie czy 2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Brniemy w kierunku absurdu.
Spod prysznica pewnie też trzeba zapewnić warunki ewakuacji zgodne z WT, więc drzwi z kabiny prysznicowej minimum 0,8 m; wliczamy kabinę jako pierwsze pomieszczenie i głęboko zastanawiamy się czy mogą być drzwi przesuwne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Fakt. Czyli takie pomieszczenie h-sanitarne można uznać za jedno pomieszczenie.
Czym się różnią schody wachlarzowe od zabiegowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Niestety Kobra nie masz racji. Schody wachlarzowe to najtrudniejszy do wykonania rodzaj schodów , który musi spełnić dwa dodatkowe warunki przy przyjętej wysokości stopni. Warunek nr 1 jest zawarty jest w par.69 ust.4 a nr 2 w ust.5 WT. Dopiero spełnienie tych warunków daje schody wachlarzowe- są one bardzo łagodne, oparte na tzw. półkoszu i mają bardzo dużą powierzchnię. Takie schody stosuje się tylko w bogatych pałacach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam
Chyba 69 ust. 6 nie 5. Ja uważam, że wujek nie do końca to wyjaśnia, stąd prośba jak kto ma wiedzę to proszę podzielić się.
Jak wybrnąć, gdy część korytarza szerokości 1,4m ma pochylnie szerokości 1,2m a między poręczami 1-1,1m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witajcie
Chyba jak nie spełnia 69.6 to zabiegowe. To drugie to nowo projektowany,jak tak to trzeba się zastanowić jak obejść np. podwójny korytarz, jak rozbudowa to ekspertyza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co sądzicie, potrzebna jest ekspertyza, gdy wysokość stopnia schodów w rozbudowywanej szkole ma 18-19 cm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciesze się że ten temat jest poruszony. Nie raz wybiórczo mierze drogi ewakuacyjne. Odpuszczam różnice na wykończenie. Wiem, że tego nie odpuszczają inni i chcą się wykazać przed przełożonymi. Ale jak radzicie, gdy zamiast 17 stopni jest 18, lub schody wachlarzowe prowadzą do piwnicy, która nie jest przeznaczona na ZL. Czy usterki nie zagrażające życiu ludzi jak np. stopień w spoczniku jest podstawą do ekspertyzy. Stare budynki nie spełniają obecnych przepisów i nie egzekwuje się ich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jest. Jest zabytkiem i trwa gruntowny remont polegający na wymianie przekrycia, wymianie okien i drzwi, posadzek, malowaniu i wymianie stałego wyposażenia itp. Na tym etapie chyba nie narzucałbym ekspertyzy, co o tym sądzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania - ekspertyza. Przy zagrożeniu życia - ekspertyza. W innych przypadkach nie ma podstaw formalnych do ekspertyzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapomniałem, że zmieniono jedno pomieszczenie na WC, a kotłownie olejową na magazyn gospodarczy i pomieszczenie socjalne. Co o tym myślicie? Chyba zmiana przeznaczenia, ale całego budynku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeżeli jest na to robiony projekt budowlany i wymaga uzgodnienia z rzecz., to potraktowałbym to jako zmianę sposobu lub przebudowę, tak aby był pretekst do ekspertyzy.
W przeciwnym wypadku rzecz. nie będzie miał możliwości stwierdzenia zgodności z wymaganiami ochrony ppoż. no chyba, że wszystko dostosujesz.

Jeżeli nie idzie to trybem projektu budowlanego, nie ma konieczności uzgodnienia i niezgodności mogą pozostać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z czego wynika obowiązek drugiego wyjścia? Z pomieszczenia czy z budynku? Z klatki schodowej, czy bezpośrednio na zewnątrz z pomieszczenia. Ile osób do ewakuacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×