Skocz do zawartości

Badania powietrza


Rekomendowane odpowiedzi

Tak z czystej ciekawości - czy robicie (pytanie do HK - SOPA) badania powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi?
Pytanie chyba raczej do ludzi z wojewódzkich - ale może się mylę .
Jeżeli robicie - to jakie substancje (związki) ?

Odnośnik do odpowiedzi

mylisz się To jak najbardziej komunalna . Chociaż na początku mojej pracy Pracownia Higieny Materiałów Budowlanych była organizacyjnie podpięta pod ONZ (obecnie OZNS).. później przerzucili nas (niestety) do HK-SOPA...
Pytam się, bo rzeczywiście - to generowało "koszty" ... Zwłaszcza, że u nas była kuupa sprzeciwów przeciwko oddaniu do użytkowania, decyzji zamykających itp.... Tak, że było to chyba zbytnio "niewygodne"..
Powiem tylko, że zaczęło się to w Gdańsku przez pierwsze badania i awantury robione przez nieżyjącego już kierownika HK - dr Pucka (bodajże).
Awantury jak najbardziej słuszne
Aquilent b(A)p - hmm - ciekawe z czego go "wytrzasnęli"... Może ktoś użył smółki pogazowej do klejenia parkietu ??
U nas standardowo były (na GC) benzen, toluen, ksylen (sumowane wyniki przy T i K ze względu na podobne działanie), ftalany (dwubutylu i dwuetylu - upss - obecnie dibutylu ), benzyna (ekstrakcyjna głównie, choć i cięższe frakcje też), spektrofotometrycznie fenol, formaldehyd, izocyjaniany i izoaminy (a dokładniej to TDI i TDA), amoniak - w tej chwili tyle pamiętam ..

Pomiary wykonywało się w obiektach użyteczności publicznej, (żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, domy kultury itp) oraz w tzw "mieszkaniówce"...

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem skad by tam b(a)p mial byc ale jak mowilem to bylo tylko tak pilotazowo. Mozesz jednak ktos doszedl do wniosku ze to nonsens? A wszystkie pozostale zwiazki oznaczamy ale w ramach higieny pracy.
 

Odnośnik do odpowiedzi

tak jak napisałem - możliwe, że ze smoły pogazowej (powstałej ze zgazyfikowania węgla ) - miałem (mieliśmy) kiedyś taki przypadek, że "inteligenty, oszczędny i przedsiębiorczy" wykonawca robót odbierał ją z zakładu zajmującego się gazyfikacją (po co - nie wiem ). Zakład traktował ją jako odpad poprodukcyjny, wysypiska nie przyjmowały, Z-d Ciężk Synt Org w Kędzierzynie kazały sobie słono płacić za utylizację - więc rozdawali na lewo i prawo...
Btw - ów "przedsiębiorca" załatwił w ten sposób łącznie 5 czy 6 sal lekcyjnych ( w tym gimnastyczną)w jednej szkole -były wyłączone z użytkowania na 2 lata i jeszcze 2 inne szkoły (mniejsza ilość sal)..
Co do tematu - jak wam się wydaje - czy oddawanie do użytku sal lekcyjnych po wakacyjnym remoncie, kiedy najczęściej sale były niewywietrzone jest w porządku ? A stężenia - głównie rozpuszczalników - substancji pochodzących z materiałów budowlanych użytych do wykończenia pomieszczeń (rzadziej ale również formaldehyd z nowych mebli z płyt wiórowych) mieszczą się w normach?.. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że w większości wypadków nie.. A dzieciaki w tych warunkach się uczą ( w przypadku sal gimnastycznych to jeszcze gorzej - zwiększona "wymiana" powietrza w płucach).. Częstym tłumaczeniem głównie wykonawców było to, że dany produkt "ma atest ITB" - a i owszem, może mieć - tylko w takich atestach ITB podawało stopień nasycenia danym produktem (zazwyczaj, jak dobrze pamiętam stosunek powierzchni z użytym materiałem do kubatury pomieszczenia) - ale większość wykonawców nie brała pod uwagę, że zazwyczaj stosowano GRUPY materiałów emitujących te same (lub o podobnym działaniu) substancje - a emisje się sumują.. Innym błędem (już "właścicieli" obiektu) było nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń.. I tak n.p. zwykła farba ftalowa ( tzw "olejna") potrafi emitować LST o stężeniach przekraczających dopuszczalne normy (komunalne - dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi typu A a także i B - piszę z pamięci - kiedyś były takie rozróżnienia - pomieszczenia typu B - pomieszczenia typu biurowego - dla osób nie narażonych zawodowo na dane lotne substancje toksyczne).. ojj - zacząłem się rozpisywać - sorki .

Odnośnik do odpowiedzi

Zobaczyłem - i owszem - lab wykonuje badania - ale mnie interesuje, czy NADZÓR (HK) się tym zajmuje.....
Badania laboratoryjne są w tym przypadku uzupełnieniem (WAŻNYM - ale uzupełnieniem).

Odnośnik do odpowiedzi

A nie uważasz, że skoro mają to w ofercie to była taka potrzeba najpierw z nadzoru? Myślisz, że robią to tylko dla klienta zewnętrznego? To kto się zgłosi z badaniami jeśli nie będzie nacisku z nadzoru.
Zadaj to pytanie w nadzorze - może Ci ktoś odpowie.

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie, my też mamy komórkę badania powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi, jednak WWA w takim powietrzu nie badamy (z mojego doświadczenia zawodowego - nonsens!). Owszem w powietrzu atmosferycznym różne dziwy zdarzyć się mogą (i zdarzają) w wodzie czasami także.
W swoim czasie mieliśmy kilka przypadków "pomysłowych" przedsiębiorców którzy do pomieszczeń wprowadzili substancje które nie miały prawa się tam znaleźć, najczęściej były to substancje lepikopodobne służące zarówno do klejenia parkietu! jak i do wewnętrznej izolacji przeciwwilgociowej. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej postawić na "stare dobre" węglowodory aromatyczne i pochodne (ksyleny, toluen, czasami benzen, itp) niż szukać WWA na które zresztą nie ma NDS i później nadzór nie wie co z tym fantem ma zrobić i jak interpretować przepisy.

Odnośnik do odpowiedzi

Miło słyszeć, że ktoś jeszcze to robi
Co do WWA - to masz rację, ale, np. pentachlorofenol jest substancją charakterystyczną np dla ( dawno co prawda, ale) stosowanej kiedyś wykładziny typu "Lentex" z impregnacją pleśnio i bakteriobójczą, a chloronaftaleny charakterystyczne są dla ksylamitów ( oprócz całej gamy innych ).
TDI i TDA - to substancje podstawowe dla sprawdzenia wylewanych posadzek poliutretanowych (zmiękczacze) - epoksydowe - to głównie winien być toluen .
A poza tym, to fenol i WSZECHOBECNY formaldehyd...

Odnośnik do odpowiedzi

a ja właśnie badam formaldehyd i powiem wam , ze posucha jest ostatnio straszna na to badanie - czasem jakis szpital czy kostnica ma stanowisko pracy z formalina a tak zero badan w tym kierunku, co właśnie trochę mnie dziwi.
 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności