Skocz do zawartości

Oświetlenie w pracy


Rekomendowane odpowiedzi

Rozdział 2 ogólnego rozporządzenia w sprawie bhp to reguluje. Pracownikowi musisz zapewnić oświetlenie dzienne (chyba że się nie da, to trzeba to uzgodnić z inspekcją pracy). Oprócz oświetlenia dziennego, samo oświetlenie elektryczne powinno być zgodne z Polskimi Normami. Na szczęście polskie normy są zgodne z tym, co jest dostępne w sklepach i nie trzeba tutaj kombinować. W sumie u nas nic szczególnego nie zostało zmienione w związku z tymi przepisami

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Brak oświetlenia dziennego dopuszczalny jest tylko po uzyskaniu zgody od Sanepidu. Trzeba zapewnić pracownikowi światło dzienne oraz sztuczne. Ważne jest ustawienie stanowiska względem okien i opraw oświetleniowych. Natężenie oświetlenia mierzy się na stanowiskach pracy i sprawdza z Polskimi Normami. Wydaje mi się, że w tej sprawie należy kontaktować się z firmą świadcząca usługi bhp. Oni podpowiedzą na co zwrócić uwagę i pomogą.

  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Często spotykam się z małymi lampkami na biurkach pracowników, nawet jeśli siedzą przy oknie. Jeśli pracownik zgłasza pracodawcy, iż ma za ciemno na stanowisku, czuje z tego tytułu dyskomfort i nie jest efektywny, przełożony powinien to uwzględnić, inaczej robi na złość jedynie sobie. Przypomniała mi się scena z "Misia", gdy pracownicy banku w Londynie ogłosili strajk, bo mieli za ciemno w pracy :)

Edytowane przez Anika
Odnośnik do odpowiedzi

Oświetlenie podczas pracy jest bardzo ważne, zwłaszcza dla naszych oczu. Pracując w pomieszczeniu źle oświetlonym możemy nawet stracić wzrok lub go częściowo pogorszyć. Oczywiście światło ma duże znaczenie dla naszego widzenia. Warto jednak o to dbać, ponieważ dobrego wzroku nie da się przywrócić. Pozostaje jedynie noszenie okularów, ale nie jest ono zawsze takie fajne jak innym się wydaję. Pracując wieczorami w domu, warto zadbać o prawidłowe  oświetlenie, ponieważ wzrok jest najważniejszy w życiu. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Ja mogę CI powiedzieć tylko tak, że w chwili obecnej za wszystkie przepisy a w zasadzie za ich łamanie płacisz wysoką cenę. Nie ma takiej opcji żeby coś nie było na tip top. Jedne i drugie przepisy w chwili obecnej są nastawione na kary, Niestety tak działa Unia Europejska. Tak żeby wsadzić jak największą ilość kar. 

Odnośnik do odpowiedzi

Istotne jest oczywiście światło dzienne, do którego pracownicy powinni mieć dostęp. jeśli pracownik wykonuje w danym pomieszczeniu pracę przez ponad 4 godziny dziennie, to powinno mieć ono zapewniony dostęp światła dziennego.Jeśli praca polega na siedzeniu przez cały dzień przed laptopem, to też stanowisko pracy musi mieć dobre oświetlenie i dopasowane do oczu - które już i tak są zmęczone wpatrywaniem się w ekran. 

Ważne jest też pamiętanie o tym, że w pomieszczeniach i miejscach pracy, w których w razie awarii oświetlenia mogą wystąpić zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników, należy zapewnić oświetlenie awaryjne spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach i Polskich Normach.

Odnośnik do odpowiedzi

Najważniejszy jest dostęp do światła dziennego - to wpływa pozytywnie nie tylko na wzrok pracownika, ale również jego samopoczucie. W biurach bez okien pracuje się znaczniej gorzej i mniej komfortowo. Należy pamiętać, że każdy sygnał zgłaszany przez pracownika (o dyskomforcie związanym przez złe oświetlenie) należy przeanalizować i polepszyć warunki.

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...