Skocz do zawartości

Metody oceny ryzyka zawodowego


andrzej123

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Postaram się Wam pomóc w tym temacie. Istnieje 6 metod oceny ryzyka zawodowego, są to następujące sposoby:

  1. metoda według Polskiej Normy 18002:2011
  2. risk score
  3. pięć kroków (five steps)
  4. JSA (Job Safety Analysis)
  5. graf ryzyka
  6. PHA (Preliminary Hazard Analysis)

Każda z nich ma swoje sposoby na to, żeby ocenić ryzyko zawodowe. Jeżeli, któraś z nich Was bardziej interesuję to napiszcie tutaj w temacie, rozwinę to wtedy w następnym poście. 

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, marssongo napisał:

Hej, interesowałoby mnie żebyś napisał coś więcej o 1 i 3 punkcie, jeżeli mogę Cie prosić.

Okej, co do pierwszej metody to tak. 

Polska Norma 18002:2011 zawiera ogólne wytyczne co do metody przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego. Znajdziemy tam również sposób szacowania ryzyka zawodowego, który opiera się na dwóch parametrach: prawdopodobieństwie oraz ciężkości następstw. Zgodnie z tą metodą ciężkość następstw może być:

mała- gdy zagrożenie może powodować urazy oraz choroby, które nie są przyczyną długotrwałych dolegliwości i nieobecności w pracy, a także czasowe pogorszenie się stanu zdrowia; mogą to być np. niewielkie stłuczenia i zranienia, podrażnienia oczu, objawy niewielkiego zatrucia lub bóle głowy;

średnia- gdy zagrożenie może powodować urazy oraz choroby, które są przyczyną niewielkich, ale długotrwałych lub okresowo powracających dolegliwości i nieobecności w pracy; mogą to być np. zranienia, zajmujące niewielką powierzchnię ciała oparzenia II stopnia, alergie skórne, niezbyt skomplikowane złamania;

duża- gdy zagrożenie może powodować urazy oraz choroby, które są przyczyną ciężkich i stałych dolegliwości lub nawet śmierci; mogą to być np. zajmujące dużą powierzchnię ciała oparzenia II lub III stopnia, amputacje, skomplikowane złamania z następową dysfunkcją, choroby nowotworowe, zawodowe uszkodzenia słuchu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków dzielimy na:

małe- gdy skutki zagrożeń nie powinny się pojawić podczas aktywności zawodowej pracownika;

średnie- gdy skutki zagrożeń mogą się pojawić więcej niż kilkakrotnie w ciągu aktywności zawodowej pracownika;

duże- gdy skutki zagrożeń mogą się pojawić wielokrotnie podczas aktywności zawodowej pracownika.

Ryzyko zawodowe możemy określić na podstawie skali trójstopniowej lub pięciostopniowej. 

 

Co do metody pięciu kroków to trochę później Ci odpowiem. 

Odnośnik do odpowiedzi

Metoda Pięciu kroków jest jedną z metod przeznaczonych do oceny ryzyka zawodowego. W metodzie tej przyjęto, że ryzyko jest iloczynem czterech parametrów:

  1. prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanego zdarzenia,
  2. częstotliwości narażenia pracowników na dane zagrożenie (ekspozycja),
  3. ciężkości skutków zdarzenia wypadkowego,
  4. liczby osób narażonych na dane zagrożenie.

Większa liczba parametrów sprawia, że prawdopodobieństwo popełnienia błędu jest mniejsze niż w metodach, gdzie ryzyko uzależnione jest tylko od dwóch parametrów, a wynik narzędzia jest bardziej obiektywny. Uwzględnienie ekspozycji pracownika na dane zagrożenie przy obliczaniu poziomu ryzyka pozwala przeprowadzić dokładniejszą ocenę, w przypadkach gdy prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia wypadkowego w kontakcie z zagrożeniem jest bardzo duże, ale z którym pracownik styka się rzadko, np. raz do roku. Narzędzie to uwzględnia liczbę osób narażonych na dane zagrożenie, jest to szczególnie ważne, gdyż ocenę ryzyka zawodowego tworzy się dla stanowiska, gdzie zatrudniona może być większa liczba osób.

Wartość ryzyka jest obliczana ze wzoru:
R = P × F × S × I

P – prawdopodobieństwo zdarzenia wypadkowego

F – ekspozycja

S – wielkość skutków

I – liczba narażonych na zagrożenie osób

Do każdej z tych wartości są tabelki, jednak myślę, że znajdziesz je już sobie spokojnie w sieci.

Metoda ta została wymyślona w latach 90 w Wielkiej Brytanii, taka ciekawostka. 

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki! Jasne nie będę Cie już kłopotał tymi tabelkami i sam je sobie znajdę, dziękuję Ci bardzo za pomoc. Naszła mnie jednak teraz taka myśl, skoro jest tyle tych metod to są może jakieś akty prawne, które by odnosiły się do oceny ryzyka zawodowego?

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdź wiadomość prywatną, posłałem Ci tam te tabelki ;)

Przepisów jest bardzo dużo, jednak przede wszystkim powinieneś się zapoznać z :

  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz.141 z późniejszymi zmianami).
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129, poz. 844 z późniejszymi zmianami).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.08.2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac (Dz.U. Nr 200, poz. 2047 z późniejszymi zmianami).
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2.02.2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. Nr 33, poz. 166).
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22.04.2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. Nr 157, poz. 1318 z późniejszymi zmianami).

Oraz z następującymi normami: 

  • Norma PN-N-18001:2004 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Wytyczne.
  • Norma PN-N-18002:2011 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego.
  • PN-EN ISO 12100:2012 Bezpieczeństwo maszyny. Ogólne zasady do projektowania. Ocena ryzyka i zmniejszenie ryzyka.

Jest więcej rozporządzeń ale one już w głównej mierze dotyczą substancji szkodliwych itp

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 weeks later...

Jak czytam niektóre komentarze to nasuwa mi się taka refleksja żebyśmy może starali sie tutaj pisać ze sobą w taki sposób żeby każdy mógł wszystko zrozumieć i to czego nie rozumie czytając kodeks czyli piszmy po ludzku :) To forum dla mnie w takiej wersji daje naprawdę fajne coś

Odnośnik do odpowiedzi

A robił ktoś z was może ocenę ryzyka zawodowego on line. Czytałam, że można to zrobić w takiej formie. Myślę, że jest to ciekawe rozwiązanie ale nie jestem pewna czy dobre. Może ktoś jest wstanie powiedzieć coś więcej na ten temat. Nie ukrywam bardzo mnie to interesuje. Szukam w necie i są różne zdania w temacie. Czytałam również artykuł na ten temat i faktycznie sporo mi rozjaśnił ale chętnie poznam zdanie kogoś kto to już robił w taki sposób.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Dnia 25.08.2016 o 15:26, Prince napisał:

Cześć! Postaram się Wam pomóc w tym temacie. Istnieje 6 metod oceny ryzyka zawodowego, są to następujące sposoby:

  1. metoda według Polskiej Normy 18002:2011
  2. risk score
  3. pięć kroków (five steps)
  4. JSA (Job Safety Analysis)
  5. graf ryzyka
  6. PHA (Preliminary Hazard Analysis)

Każda z nich ma swoje sposoby na to, żeby ocenić ryzyko zawodowe. Jeżeli, któraś z nich Was bardziej interesuję to napiszcie tutaj w temacie, rozwinę to wtedy w następnym poście. 

Mi łatwo idzie ORZ  głównie metodą pięciu kroków, reszta jest dosyć trudna dla mnie...

Odnośnik do odpowiedzi

Ja stosują tą metodę :

METODA WSTĘPNEJ ANALIZY ZAGROŻEŃ (tzw. metoda PHA, z ang. Preliminary Hazard Analysis)

Metoda pozwala na jakościowe oszacowanie ryzyka i korzysta również z dwóch parametrów:

S - wielkości (stopnia) ewentualnej szkody i P - prawdopodobieństwa powstania takiej szkody.
Parametr wielkość szkody (S) przyjmuje wartości 1 - 6 według następującego zestawienia:

Wielkość szkody:

    1. niewielka, znikome urazy, szkody nieznaczne
    2. lekkie obrażenia, szkody wymierne
    3. ciężkie obrażenia, szkody znaczne
    4. wypadek śmiertelny ednej osoby, szkody ciężkie
    5. wypadek śmiertelny zbiorowy, bardzo ciężkie szkody na terenie przedsiębiorstwa
    6. wypadek śmiertelny zbiorowy, bardzo ciężkie szkody poza terenem przedsiębiorstwa

Prawdopodobieństwo powstania szkody (P) przyjmuje wartości 1 - 6 według nastę-pującego zestawienia:

Powstanie szkody:

    1. nieprawdopodobne
    2. mało prawdopodobne, szkoda powstaje raz na 10 lat
    3. szkoda może się wydarzyć raz w roku
    4. dosyć częste, szkoda może się wydarzyć raz w miesiącu
    5. częste, szkoda może się wydarzyć raz na tydzień
    6. bardzo prawdopodobne 

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności