Skocz do zawartości

Upały a obowiązek dostarczenia wody


Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem, to od 25 stopni albo 28 stopni. Jednak ta druga wartość jest dla stanowisk pracy kiedy przez pogodę, warunki atmosferyczne jest wyższa. Wtedy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć takiemu pracownikowi wodę. 

Z tego co pamiętam to jest to na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. 

Coś mi jednak też świta w głowię, że są tam bardziej wyszczególnione warunki, jednak chyba nie wszystko jest związane z temperaturami, chodzi o warunki pracy, jakiś wysiłek fizyczny i tego typu sprawy. Najlepiej będzie jak się zapoznasz z tym rozporządzeniem sam. Znajdziesz na pewno wszystkie odpowiedzi na swoje pytania. 

Pozdrawiam! 

Odnośnik do odpowiedzi

Omen, pewnie chodziło Ci dokładnie o te dane: 

  1.  w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni C,
  2.  w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
  3.  przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni C lub powyżej 25 stopni C,
  4. przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  5. na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C.

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Dostęp do świeżej wody, zdatnej do picia pracownicy powinni mieć zawsze. Naprawdę to coś zmienia czy jest 26 czy 28? Pytanie czy temperatury rzeczywistej czy odczuwalnej. Jeśli pracują fizycznie, albo w nagrzanym pomieszczeniu, to niezapewnienie świeżej wody, jest po prostu zwykłym barbarzyństwem i tyle.

Odnośnik do odpowiedzi

Każdy powinien mieć pełen dostęp do wody pitnej. Oczywiście wszyscy muszą coś pić. Od 28 stopni powinna być dostarczana woda dla każdego pracownika, dlatego że człowiek podczas wysokiej temperatury musi dostarczyć swojemu organizmowi wody, aby mózg lepiej pracował. Oczywiście nie tylko w ciepłe dni powinna być dostarczana woda, ale również codziennie pracownik powinien mieć dostęp do jakiegokolwiek źródła wody. Każdy człowiek ma swoje potrzeby, a piecie wody jest jednym z ważnych, o które trzeba szczególnie zadbać. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

 1. W warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni C,

 2. W warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,

3. Przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni Club powyżej 25 stopni C,

4. Przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,

5. Na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni C.

Oczywiście w punkcie numer 5 chodzi o stanowiska pracy w pomieszczeniach zamkniętych, jak hale czy biura. 

Lecz przede wszystkim uważam, tak jak przedmówca, że każdy pracownik powinien mieć darmowy dostęp do wody pitnej niezależnie od temperatury oraz warunków. Wydaje mi się też, że większość firm się też do tego stosuje. Mam nadzieję, że ten tekst okazał się pomocny. Życzę miłego dnia :)

Odnośnik do odpowiedzi

Pracownik powinien mieć zapewnioną wodę w pracy niezależnie od temperatury. Zresztą to jest taka podstawa - woda nie wymaga jakiś wielki kosztów od strony pracodawcy, a jest przecież niezbędna dla każdego człowieka. Nie chciałabym pracować u kogoś, kto oszczędza na tego rodzaju rzeczach. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 6.09.2016 o 15:25, Anika napisał:

Dostęp do świeżej wody, zdatnej do picia pracownicy powinni mieć zawsze. Naprawdę to coś zmienia czy jest 26 czy 28? Pytanie czy temperatury rzeczywistej czy odczuwalnej. Jeśli pracują fizycznie, albo w nagrzanym pomieszczeniu, to niezapewnienie świeżej wody, jest po prostu zwykłym barbarzyństwem i tyle.

Zdecydowanie się z tym zgadzam. Temperatura nie powinna być tutaj żadnym wyznacznikiem - każdy powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody pitnej i jeśli pracodawca tego nie praktykuje to świadczy wyłącznie o jego ignorancji wobec pracowników. 

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli mowa o otwartej przestrzeni to pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikom wody pitnej, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza - tak regulują przepisy. Ja jednak jestem zdania, że każdy pracownik powinien mieć dostęp do wody, niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 years later...

Nieograniczony dostęp do wody pitnej w firmie to już chyba standard w Polsce. Na szczęście zmienia się też świadomość ludzi, że woda butelkowana wcale nie musi być dobrej jakości, zwłaszcza gdy długo stoi w dystrybutorze. Bardzo polecam dystrybutory filtrujące wodę, podpięte do sieci wodociągowej.

 

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...