Skocz do zawartości

Usprawiedliwiony cel do monitorowania pracowników


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Możesz założyć monitoring  dla celów bezpieczeństwa, w tym dla zapobieżenia kradzieżom czy dla nadzorowania pracowników. Chociaż pewnie im się to wcale nie spodoba jeżeli podasz ten ostatni powód. Z drugiej strony można zawsze się tłumaczyć tym, że w takim wypadku jeżeli się coś wydarzy to nikt na nikogo winy nie zwali, ukarana zostanie osoba, która faktycznie zrobiła coś nie tak. W każdym razie musisz informować pracownika w jakich miejscach ta kamera ma być, bo ma prawo wiedzieć. Dodatkowo nie może być kamer w szatniach czy toaletach czyli w miejscach gdzie pracownik chce mieć prywatność. 

  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Z drugiej strony będą czasami takie przypadki, że tylko właśnie dla tego powodu, żeby nadzorować pracownika będzie można założyć monitoring. Zwłaszcza jeżeli chodzi o jakieś fabryki itp. Na zewnątrz to okej, dla ochrony mienia ale w środku już pod to tego nie podciągniesz. 

Odnośnik do odpowiedzi

Niby ciężko by było podciągnąć to pod ochronę mienia w środku, ale większość firm tak robi. Sprawdź rejestr zbiorów danych osobowych na stronie GIODO, tam wpisz monitoring i wyskoczy Ci masa zbiorów, w których podstawą jest właśnie ochrona mienia oraz osób. Więc ja bym w praktyce się na to powołał.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Po prostu, chcesz monitorować pracę swoich pracowników, masz do tego prawo. Jedynie powiadom ich o tym, żeby wiedzieli, że Duży Brat czuwa. Oni też będą się czuli bezpieczniej, bo w razie wątpliwości można przejrzeć zapis z kamer. Branża firmy nie ma nic do tego. No i tak jak ktoś napisał wcześniej, niedopuszczalne jest ustawienie kamer w toaletach, szatniach oraz np. w pokoju, gdzie spędzają jakiś wolny czas (jeśli jest takowy).

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście jako pracodawca masz pełne prawo do monitorowania swojej firmy, jak i pracowników. Przecież jest to normalne, że chcesz wiedzieć co się dzieje w Twojej firmie podczas nieobecności. Nie każdy ma pełne zaufanie do Swoich pracowników a więc może sobie monitorować co się tam dzieje i co oni robią w godzinach pracy. Kto wie, ludzie są różni i mogą nawet Cię podstępnie oszukiwać. A jako argument dlaczego chcesz mieć monitoring w swojej firmie, to po prostu powiedz że nie masz pełnego zaufania do pracowników, przecież na pewno zrozumieją.   

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Pracodawca ma pełne prawo do założenia monitoringu w firmie, jednak ma też obowiązek o tym monitoringu poinformować pracowników oraz udostępnić wiedzę, w których miejscach są zamontowane kamery. Nie wolno też zamieszczać ich w szatniach,  w w toaletach oraz w innych miejscach, w których należy się pracownikowi prywatność. Najczęściej jako cel założenia kamer podaje się ochronę mienia, by zapobiec kradzieżom, w ramach wzmocnienia bezpieczeństwa w firmie. Jednak nadzorowanie pracowników też może występować jako cel. Nie jesteś zobowiązany do całkowitego zaufania wobec swoich pracowników, nawet jeśli oni tego nie zrozumieją. Masz do tego pełne prawo. Myślę, że i taki argument GIODO powinno przyjąć. Jednak oczywiście bezpieczniej jest podać te cele, które zostały napisane wyżej w moim poście. Mam nadzieję, że mój tekst okazał się dla ciebie pomocny. Życzę ci miłego dnia! 

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadzam się z powyższymi odpowiedziami - Ty, jako pracodawca masz prawo monitorować pracę swoich pracowników, a przy okazji dbasz zarówno o ich bezpieczeństwo, jak i o swoje mienie. Pracownicy muszą być wówczas poinformowani o zamontowaniu kamer. Wiadomo, że nie mogą się pod żadnym pozorem znajdować się one w szatniach i toaletach. 

Odnośnik do odpowiedzi

Podany cel wcale nie musi być faktyczny - nie uzasadniaj tego chęcią monitorowania pracowników, lecz bezpieczeństwem ich i Twojej własności. To Twoja firma i masz prawo do założenia monitoringu i tak naprawdę nikt nie musi znać prawdziwego celu Twojego zachowania. Zrób tak, by monitoring mógł być założony, Ty nie będziesz się denerwował, a reszta będzie myślała, że to dla dobra pracowników ;)

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 22.08.2016 o 14:25, Telefix napisał:

Cześć, chciałbym wprowadzić monitoring w mojej firmie, jednak nie wiem jaki byłby usprawiedliwiony cel takiego monitoringu. Wiem, że potem trzeba to zgłosić do GIODO, ale nie wiem na jaki cel można się powołać. Proszę o przykłady

Pozdrawiam

z tego co wiem, to możesz instalować kamery, z wyjątkiem paru zasad:

nie można instalować kamer w miejscach, gdzie pracownik czy inna osoba (np. klient) może zasadnie oczekiwać zachowania swojej prywatności, np. w przebieralniach, toaletach, itp.;o monitorowaniu należy uprzedzić osoby, które mogą znaleźć się w jego zasięgu. W szczególności pracownik powinien wiedzieć, jakie miejsca są monitorowane;

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, jeżeli chodzi o duży zakład pracy to to rozumiem, jeżeli jednak mamy do czynienia z jakaś mała firmą to ja osobiście nie widzę sensu zakładania kamer, żeby monitorować pracowników. Moim zdaniem najważniejsze jest zaufanie a ja jako pracownica poczułabym, że szef mi nie ufa. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 18.09.2016 o 10:05, wojciechbednarczuk napisał:

Sytuacja bardzo prosta " znajomemu okradli firmę i Ty jako pracodawca chcesz też zapobiegać kradzieżom. Musisz wytłumaczyć, że chodzi o kradzieże zewnętrzne, a nie wewnątrz firmy.

A jest to duży zakład pracy?

 sądzę, że może to być problem przy małych zakładach pracy. Oczywiście kradzież jest jakimś argumentem, ale nie wiem czy nie ma jakiś regulacji prawnych w tym temacie...

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 23.08.2016 o 22:28, Nemo napisał:

Moim zdaniem nie powinniśmy jako celu wskazywać nadzorowania pracownika, a to z tego też powodu, że potem ciężko będzie nam zgłosić monitoring do zbioru danych osobowych w GIODO. Monitoring znacznie lepiej wprowadzić w celach bezpieczeństwa pracowników, albo też ochrony mienia. Kiedyś czytałem artykuł, w którym właśnie odradzano wskazywania jako celu nadzorowania pracowników

Nie mozna wstawiać za cel nadzorowanie pracownika. Taka kontrola jest bezsensu, pracownik będzie czuł się skrępowany. Sama bym nie chciała pracować pod presją kamer. A co z nagrywaniem? gdzie to potem idzie? to jest archiwizowane i co?

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...