Skocz do zawartości
Telefix

Usprawiedliwiony cel do monitorowania pracowników

Recommended Posts

Telefix    1

Cześć, chciałbym wprowadzić monitoring w mojej firmie, jednak nie wiem jaki byłby usprawiedliwiony cel takiego monitoringu. Wiem, że potem trzeba to zgłosić do GIODO, ale nie wiem na jaki cel można się powołać. Proszę o przykłady

Pozdrawiam

Omen    0

A czym zajmuję się Twoja firma? Będzie zdecydowanie łatwiej doradzić jak nam powiesz jaki to rodzaj działalności. Jednak to co już przychodzi mi do głowy to zapobieganie kradzieżom, o ile takie coś miało miejsce w Twojej firmie. 

Mierzej    1

Cześć! Możesz założyć monitoring  dla celów bezpieczeństwa, w tym dla zapobieżenia kradzieżom czy dla nadzorowania pracowników. Chociaż pewnie im się to wcale nie spodoba jeżeli podasz ten ostatni powód. Z drugiej strony można zawsze się tłumaczyć tym, że w takim wypadku jeżeli się coś wydarzy to nikt na nikogo winy nie zwali, ukarana zostanie osoba, która faktycznie zrobiła coś nie tak. W każdym razie musisz informować pracownika w jakich miejscach ta kamera ma być, bo ma prawo wiedzieć. Dodatkowo nie może być kamer w szatniach czy toaletach czyli w miejscach gdzie pracownik chce mieć prywatność. 

• Like 1

Leon    0

Z drugiej strony będą czasami takie przypadki, że tylko właśnie dla tego powodu, żeby nadzorować pracownika będzie można założyć monitoring. Zwłaszcza jeżeli chodzi o jakieś fabryki itp. Na zewnątrz to okej, dla ochrony mienia ale w środku już pod to tego nie podciągniesz. 

Ericson    1

Niby ciężko by było podciągnąć to pod ochronę mienia w środku, ale większość firm tak robi. Sprawdź rejestr zbiorów danych osobowych na stronie GIODO, tam wpisz monitoring i wyskoczy Ci masa zbiorów, w których podstawą jest właśnie ochrona mienia oraz osób. Więc ja bym w praktyce się na to powołał.

Anika    0

Po prostu, chcesz monitorować pracę swoich pracowników, masz do tego prawo. Jedynie powiadom ich o tym, żeby wiedzieli, że Duży Brat czuwa. Oni też będą się czuli bezpieczniej, bo w razie wątpliwości można przejrzeć zapis z kamer. Branża firmy nie ma nic do tego. No i tak jak ktoś napisał wcześniej, niedopuszczalne jest ustawienie kamer w toaletach, szatniach oraz np. w pokoju, gdzie spędzają jakiś wolny czas (jeśli jest takowy).

Oczywiście jako pracodawca masz pełne prawo do monitorowania swojej firmy, jak i pracowników. Przecież jest to normalne, że chcesz wiedzieć co się dzieje w Twojej firmie podczas nieobecności. Nie każdy ma pełne zaufanie do Swoich pracowników a więc może sobie monitorować co się tam dzieje i co oni robią w godzinach pracy. Kto wie, ludzie są różni i mogą nawet Cię podstępnie oszukiwać. A jako argument dlaczego chcesz mieć monitoring w swojej firmie, to po prostu powiedz że nie masz pełnego zaufania do pracowników, przecież na pewno zrozumieją.   

tolekbanan    0

Pracodawca ma pełne prawo do założenia monitoringu w firmie, jednak ma też obowiązek o tym monitoringu poinformować pracowników oraz udostępnić wiedzę, w których miejscach są zamontowane kamery. Nie wolno też zamieszczać ich w szatniach,  w w toaletach oraz w innych miejscach, w których należy się pracownikowi prywatność. Najczęściej jako cel założenia kamer podaje się ochronę mienia, by zapobiec kradzieżom, w ramach wzmocnienia bezpieczeństwa w firmie. Jednak nadzorowanie pracowników też może występować jako cel. Nie jesteś zobowiązany do całkowitego zaufania wobec swoich pracowników, nawet jeśli oni tego nie zrozumieją. Masz do tego pełne prawo. Myślę, że i taki argument GIODO powinno przyjąć. Jednak oczywiście bezpieczniej jest podać te cele, które zostały napisane wyżej w moim poście. Mam nadzieję, że mój tekst okazał się dla ciebie pomocny. Życzę ci miłego dnia! 

Bartas    0

Zgadzam się z powyższymi odpowiedziami - Ty, jako pracodawca masz prawo monitorować pracę swoich pracowników, a przy okazji dbasz zarówno o ich bezpieczeństwo, jak i o swoje mienie. Pracownicy muszą być wówczas poinformowani o zamontowaniu kamer. Wiadomo, że nie mogą się pod żadnym pozorem znajdować się one w szatniach i toaletach. 

KatarzynaR    0

To Twoja firma i masz prawo założyć monitoring. I pracownicy będą się czuli bezpiecznie (oczywiście Ci uczciwi, niemający nic na sumienie) i Ty będziesz spokojniejszy. Tak jak zostało wspomniane, nie można montować kamer w szatniach i toaletach, ale to oczywiste. Pozdrawiam serdecznie.

Marco    0

Podany cel wcale nie musi być faktyczny - nie uzasadniaj tego chęcią monitorowania pracowników, lecz bezpieczeństwem ich i Twojej własności. To Twoja firma i masz prawo do założenia monitoringu i tak naprawdę nikt nie musi znać prawdziwego celu Twojego zachowania. Zrób tak, by monitoring mógł być założony, Ty nie będziesz się denerwował, a reszta będzie myślała, że to dla dobra pracowników ;)

Dnia 22.08.2016 o 14:25, Telefix napisał:

Cześć, chciałbym wprowadzić monitoring w mojej firmie, jednak nie wiem jaki byłby usprawiedliwiony cel takiego monitoringu. Wiem, że potem trzeba to zgłosić do GIODO, ale nie wiem na jaki cel można się powołać. Proszę o przykłady

Pozdrawiam

z tego co wiem, to możesz instalować kamery, z wyjątkiem paru zasad:

nie można instalować kamer w miejscach, gdzie pracownik czy inna osoba (np. klient) może zasadnie oczekiwać zachowania swojej prywatności, np. w przebieralniach, toaletach, itp.;o monitorowaniu należy uprzedzić osoby, które mogą znaleźć się w jego zasięgu. W szczególności pracownik powinien wiedzieć, jakie miejsca są monitorowane;

Małami123    0

Nie rozumiem, po co montować kamery do pracy? dużo masz tych pracowników?

czy ktoś Ciebie okradł?

Mnie by się gorzej pracowało, gdybym miałą wykonywać swoje obowiązki pod okiem wielkiego brata - szefa.

Lena    0

Dokładnie, jeżeli chodzi o duży zakład pracy to to rozumiem, jeżeli jednak mamy do czynienia z jakaś mała firmą to ja osobiście nie widzę sensu zakładania kamer, żeby monitorować pracowników. Moim zdaniem najważniejsze jest zaufanie a ja jako pracownica poczułabym, że szef mi nie ufa. 

Małami123    0
Dnia 18.09.2016 o 10:05, wojciechbednarczuk napisał:

Sytuacja bardzo prosta " znajomemu okradli firmę i Ty jako pracodawca chcesz też zapobiegać kradzieżom. Musisz wytłumaczyć, że chodzi o kradzieże zewnętrzne, a nie wewnątrz firmy.

A jest to duży zakład pracy?

sądzę, że może to być problem przy małych zakładach pracy. Oczywiście kradzież jest jakimś argumentem, ale nie wiem czy nie ma jakiś regulacji prawnych w tym temacie...

Marzena 45    4
Dnia 23.08.2016 o 22:28, Nemo napisał:

Moim zdaniem nie powinniśmy jako celu wskazywać nadzorowania pracownika, a to z tego też powodu, że potem ciężko będzie nam zgłosić monitoring do zbioru danych osobowych w GIODO. Monitoring znacznie lepiej wprowadzić w celach bezpieczeństwa pracowników, albo też ochrony mienia. Kiedyś czytałem artykuł, w którym właśnie odradzano wskazywania jako celu nadzorowania pracowników - http://prawodlapracodawcy.pl/monitoring-pracownikow/

Nie mozna wstawiać za cel nadzorowanie pracownika. Taka kontrola jest bezsensu, pracownik będzie czuł się skrępowany. Sama bym nie chciała pracować pod presją kamer. A co z nagrywaniem? gdzie to potem idzie? to jest archiwizowane i co?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się