Skocz do zawartości
Kronos

Kamizelka odblaskowa dla operatora wózka widłowego

Recommended Posts

Cześć :)

Słuchajcie, czy operator wózka widłowego musi nosić kamizelkę odblaskową? Spotykam się z różnymi opiniami i nie wiem jak się do nich ustosunkować.

U mnie w firmie jest taki obowiązek, każdy operator wózka musi ją posiadać. Nie ma nawet znaczenia czy jest w wózku czy poruszą się pieszo w innym celu. U nas zostało to postanowione w regulaminie wewnętrznym w firmie. Taka kamizelka jest u nas jednym z elementów odzieży roboczej operatora wózka. Zawsze można skorzystać z takiego rozwiązania. 

Żadne przepisy nie odnoszą się do tego jednoznacznie, głównie ma znaczenie ocena ryzyka zawodowego oraz konsultacja z pracownikami. Czasami stosuje się też ubrania, które mają odblask, są one jednak uznawane za mniej skuteczne, jeżeli chodzi o tego typu sprawy. Decyzja tak naprawdę należy do Ciebie. 

Cześć, prawo tego nie reguluje. Jest to tylko kwestia wewnątrz zakładu. Możesz to w regulaminie pracy zaznaczyć taki obowiązek, pod groźbą odnotowania przewinienia etc. Ale prawo nie nakazuje stosowania kamizelek odblaskowych przy operowaniu wózkami widłowymi. Z pewnością warto wprowadzić taki obowiązek, aby było po prostu bezpieczniej w firmie.

Nie rozumiem w jakim wypadku te kamizelki zwiększają bezpieczeństwo operatora wózka, kask na głowie jak najbardziej rozumiem jednak kamizelka nic nie daję, to kolejny bzdurny wymysł, nawet jeżeli w prawie pracy czy innych rozporządzeniach tego nie ma, to po co ona komu?  

Są po to, żeby takiego wózkowego chociaż było łatwiej np zauważyć na hali produkcyjnej czy też magazynie. Nie zawsze jest tam wystarczające oświetlenie, panuję pośpiech i o wypadek nie łatwo, nie rozumiem więc Twojego oburzenia.

Tylko tutaj nie chodzi o to, żeby ta kamizelka dodatkowo Cie chroniła jak się wydarzy wypadek, ona ma jemu zapobiegać przez to, że będziesz lepiej widoczny.  Ma zapobiegać wypadkom a nie Cie chronić jak zbroja jak już na Ciebie coś wpadnie albo wjedzie w Ciebie inny wózek, rozumiesz?

Okej to ma jakiś sens, jednak tylko wy wypadku kiedy operator opuszcza wózek a raczej nie zdarza się to tak często. Po za tym ten który prowadzi wózek powinien zachować ostrożność oraz np sygnałem dźwiękowym dać znać, że się zbliża. 

A ta kamizelka daje większą szansę na to, że zostaniesz szybciej przez niego zauważony. Po za tym pracodawca zawsze może Ci ją wpisać jako środki BHP, które musisz mieć na sobie dla swojej ochrony, to ma sens, nawet jeżeli Ty jesteś uparty i nie chcesz tego dostrzec.

Może to i dostrzegam ale z praktycznego punktu widzenia, jako operator wózka uważam, że taka kamizelka nie daje w praktyce nic i tyle. Nie wiem po co roztrząsać to bardziej, Ty masz swoje zdanie, ja swoje.  

Jeśli firma ustala taki obowiązek regulaminem wewnętrznym w firmie, to oznacza, iż dba o bezpieczeństwo swoich pracowników. Każda firma powinna mieć taki zapis. To w końcu lepsze oznakowanie każdego robotnika, zwłaszcza po zmroku widać, jak naprawdę się przydaje. Poza tym firmy często umieszczają na nich swoje logo w ramach reklamy.

Operator wózka widłowego zdecydowanie powinien nosić kamizelkę odblaskową, dlatego ze musi on być odpowiednio zabezpieczony. Praca przy wózku wymaga wiele doświadczenia i precyzji. Jeśli pracodawca zlecił noszenie kamizelki odblaskowej, ponieważ dba o twoje bezpieczeństwo podczas pracy to jak najbardziej powinieneś ją nosić. Zdarzają się jednak takie sytuacje, że nie trzeba ich nosić, ale jednak warto dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ dzięki nim możesz poczuć się bezpiecznie. Najlepiej zapytaj o to swojego pracodawcę, przecież on Cię upewni. 

Mamy teorie i praktykę. W praktyce ta kamizelka nie przynosi żadnego efektu jak jest na wózku, przynosi dopiero gdy np przechodzi po magazynie. Wychodzi więc na to, że każdy pracownik magazyny musi mieć, a nie operatora wózka widłowego, a wg teorii kierowca wózka widłowego to na w magazynie niż magazynier.

W teorii zależy to głównie od zakładu. W praktyce wszędzie na różnych halach i magazynach jest obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej. Nie tylko jako operator wózka widłowego ale też jako jakikolwiek inny pracownik. Jest to kwestia bezpieczeństwa pracownika i jego otoczenia. Aczkolwiek operatorowi wózka widłowego tak na prawdę kamizelka ta potrzebna jest o wiele mniej niż przeciętnemu magazynierowi. Mimo to, jeśli obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej istnieje w danym zakładzie, dotyczy on wszystkich. Myślę, że to taka dodatkowa ostrożność. Mam nadzieję, że mój tekst okazał się być pomocny. Życzę miłego dnia :)

Wydaje mi się, że nie jest to wymóg. Wszystko zależy od zasad panujących w konkretnym zakładzie pracy. Należy także wziąć pod uwagę charakter pracy - w niektórych sytuacjach kamizelka odblaskowa jest elementem wręcz niezbędnym. Jeśli pracodawca nakaże ich noszenia to należy się dostosować.

Dnia 22.08.2016 o 09:02, Kronos napisał:

Cześć :)

Słuchajcie, czy operator wózka widłowego musi nosić kamizelkę odblaskową? Spotykam się z różnymi opiniami i nie wiem jak się do nich ustosunkować.

Wydaje mi się, że dobrze by było, gdyby pracownik miał taką kamizelkę. Zwłaszcza jeśli pracuje w wieczornych godzinach, poza tym, zawsze mi się wydawało, że operatorzy wózków widłowych mają na sobie kamizelki. 

Wydaje mi się, że zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej założyć taką kamizelkę niż nie. tym bardziej, że tak naprawdę nie poczujemy różnicy, że ją mamy na sobie. Tak jak wyżej wspomnieliście, kamizelki pomagają zobaczyć operatora wózka widłowego już z daleka, a wiadomo, że w różnych firmach różnie wygląda praca operatora, jest ona w różnych miejscach i porach. Nie ma co się zastanawiać - kamizelka odblaskowa i inne odblaski mają człowieka chronić, a nie "dokuczać" mu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się