Skocz do zawartości
dzwoneczek

Pracownik bhp-czy moze robić zdjęcia pracownikom podczas pracy?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie. Czy pracownik BHP ma prawo do robienia zdjęć pracownik w czasie wykonywania przez nich pracy? Wiecie, zeby mieć kontrolę nad tym czy robią wszystko jak trzeba czy może w jakiś sposób łamią zasady, których powinni przestrzegać. Czy pracodawca musi o tym zawsze wiedzieć? Czy zawsze musi wyrazić na to zgodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Kodeks pracy tego nie reguluje. Jedyna ustawa o prawie autorskim w zakresie utrwalania wizerunku pracowników oraz ustawa o ochronie danych osobowych będzie miała swoje zastosowanie. Generalnie trzeba pracownika o tym poinformować na piśmie, że będzie monitorowany oraz wskazać cel np. ochrona mienia/bezpieczeństwo etc. - tylko nie pisz, że celem jest kontrola jakości pracy. Do tego monitoring należy także zgłosić jako zbiór danych osobowych do GIODO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Mnie się kiedyś w pracy zdarzyło, że inspektor z PIPu robił zdjęcia kiedy był na kontroli i widział, że ktoś w jawny sposób łamie przepisy BHP, jednak nie wiem czy potem używał tych zdjęć czy tylko pokazał właścicielom firmy, w której pracowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Moim zdaniem robienie zdjęć pracownikom narusza ustawę o pr. autorskim. W tym wypadku naruszasz ich wizerunek, gdy nie posiadasz zgody, albo też pracownicy nie stanowią jakiegoś większego skupiska (np. duże hale produkcyjne). Z pewnością nie można robić zdjęć pojedynczym pracownikom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ale jeżeli nie przetwarza tych zdjęć ani ich nie upublicznia to jak może łamać prawo autorskie?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli nie będziesz rozpowszechniał tych zdjęć tj. udostępniał ich publicznie, to nie ma problemu w tym, aby robić takie zdjęcia pracownikom. Nie będzie wtedy traktowane to jako naruszenie prawa autorskiego.

Cytuj

Art. 81. 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

To jest jednak w dużej mierze sporo przegięcie moim zdaniem. Rozumiem, że może być potrzeba zrobienia takiego zdjęcia, jednak jeżeli pracownik sobie tego nie życzę to coś takiego nie powinno mieć miejsca. Cholera wie co potem dzieję się z tym zdjęciem, nie chciałbym, żeby moja twarz była pokazywana na jakiś szkoleniach jako przykład łamania BHP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Bartek napisał:

To jest jednak w dużej mierze sporo przegięcie moim zdaniem. Rozumiem, że może być potrzeba zrobienia takiego zdjęcia, jednak jeżeli pracownik sobie tego nie życzę to coś takiego nie powinno mieć miejsca. Cholera wie co potem dzieję się z tym zdjęciem, nie chciałbym, żeby moja twarz była pokazywana na jakiś szkoleniach jako przykład łamania BHP.

Dlatego najlepiej po prostu przestrzegać przepisów BHP. Wtedy będziesz mógł spać spokojnie i nie będzie nerwów, że zostaniesz gwiazdą internetu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba informować pracownika na piśmie, że będzie się mu robiło zdjęcia? Pracowałam "pod" kamerami kilka razy i żadnego pisma nie podpisywałam, bo nie ma takiego wymogu prawnego. Idąc tym tropem wchodząc do sklepu gdzie są kamery, również taką informację musiałabym podpisywać. Ponadto w pracy jesteśmy w pracy, nie jest to nasz czas prywatny.

Edytowane przez Anika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jest monitoring, to pracownicy muszą o nim wiedzieć. Gdy robione są zdjęcia pracowników, to narusza się ich prawo do wizerunku i takich zdjęć nie można rozpowszechniać. Dlatego najlepszy jest monitoring - pracownicy o nim wiedzą i jeśli dojdzie do naruszenia prawa, czy do zaniedbania obowiązków, to wtedy na podstawie monitoringu można takiego pracownika ukarać lub zwolnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...