Skocz do zawartości

Co należy do obowiązków nauczyciela w przypadku zagrożenia pożarowego?


Rekomendowane odpowiedzi

Nauczyciel musi dopilnować, żeby uczniowie zabrali przedmioty, które przynieśli ze sobą, bez odzieży wierzchniej, która jest w szatni, wyprowadzić młodzież oraz upewnić się, że w sali nie został żaden uczeń.

Musi zamknąć salę na klucz i zostawić go w drzwiach. Zabrać również ze sobą cała dokumentację np dziennik.

Czekać z uczniami wy wyznaczonym do tego miejscu aż skończy się alarm, musi również prowadzącemu akcję zgłosić stan liczebny uczniów.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do odpowiedzi

@pablito, nie zgodzę się z tobą w jednej kwestii: w czasie ewakuacji, nie zamykamy sal lekcyjnych na klucz. Owszem drzwi powinny być zamknięte (na klamkę) ale nie na klucz. Prawdą jest, że klucz powinien być w zamku. Wydaje mi się że pomyliłeś kwestię słowa "zamknięte" to nie znaczy na klucz. Jest to interpretacja Państwowej Straży Pożarnej. Niedawno przerabiałem ten temat na jednej z próbnych ewakuacji w szkole podstawowej.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 month later...
Dnia 4.08.2016 o 23:21, pablito napisał:

Masz rację, mój błąd. Faktycznie jak raz jeszcze teraz sprawdziłem źródło z którego korzystałem to trzeba zamknąć tylko drzwi a klucz zostawić w zamku. 

Czy mógłbyś mi kolego powiedzieć po co?

A co jeżeli zamek nie posiada wkładki z kluczem?

Dnia 4.08.2016 o 23:21, pablito napisał:

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Myślę , że nauczyciel nie musi znać się na gaszeniu pożaru, najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów, musi ich wyprowadzić wyjściem ewakuacyjnym i wezwać odpowiednie służby, Bezsensu by było gdyby nauczyciel najpierw zajął się pożarem a potem opieka nad dzieciakami. Oczywiście znajomość przepisów nie zwalnia do reakcji, ale priorytetem jest bezpieczeństwo dzieciaków, a nie akcja gaszenia pożaru.

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, Marzena 45 napisał:

Myślę , że nauczyciel nie musi znać się na gaszeniu pożaru, najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów, musi ich wyprowadzić wyjściem ewakuacyjnym i wezwać odpowiednie służby, Bezsensu by było gdyby nauczyciel najpierw zajął się pożarem a potem opieka nad dzieciakami. Oczywiście znajomość przepisów nie zwalnia do reakcji, ale priorytetem jest bezpieczeństwo dzieciaków, a nie akcja gaszenia pożaru.

Nauczyciel powinien być przeszkolony w zakresie Ppoż i BHP, nie musi być bohaterem i ratować płonący budynek, natomiast znajomość wyjść ewakuacyjnych oraz postępowania w trakcie pożaru jest obowiązkowa. Każdy nauczyciel musi wiedzieć, jak się zachować, ale sądzę, że na takim szkoleniu uczą też nauczycieli co do czego służy np. używanie gaśnicy.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 1 year later...
Dnia 3.08.2016 o 14:54, gothic napisał:

Nauczyciel musi umieć posługiwać się sprzętem gaśniczym, znać zasady postępowania w razie pożaru, sygnały alarmowe, plany ewakuacyjne oraz oznakowanie dróg ewakuacyjnych. 

Podaj proszę paragraf, który mówi, że użytkownicy obiektu (również nauczyciele) "muszą umieć" posługiwać się sprzętem. Nie wprowadzaj ludzi w błąd. 

Właściciel ma obowiązek wyposażyć budynek w podręczny sprzęt gaśniczy, a nikt nie ma obowiązku go użyć. Ewentualnie przeszkolone osoby.

Resztę spraw reguluje Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego, do której wpisuje się obowiązki poszczególnych jednostek.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 years later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności