Skocz do zawartości
Ireneusz

Woda do picia w pracy

Recommended Posts

Hej! Podobno pracodawca musi zapewniać wodę do picia w pracy. Z tego co wiem to musi to być woda z dystrybutorów etc. a nie z kranu. Jak się do tego ustosunkować?

Nie, woda nie musi być z dystrybutorów, ma być tylko zdalna do pica. A jeżeli sanepid dopuszcza wodę z kanalizacji, która jest z kranu do pica to jak najbardziej można taką wodę pić i uznać, za zdatną do picia. 

Ależ proszę bardzo, zapoznaj się z: 

Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.( Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) 

Okej, faktycznie mój błąd, masz rację Zenek. Wystarczy, że woda będzie zdatna do picia, wcale nie musi być z dystrybutorów.

kosa - chyba by stracił majątek na oranżadach, tym to nie ugaszą pragnienia a będzie im się chciało tylko bardziej pić :D

Każdy się myli, przepisów jest tyle, że nie można ich znać wszystkich więc nic się nie dzieje. Po za tym picie wody z kranu jest faktycznie trochę dziwne więc rozumiem, że myślałeś, że można tylko z dystrybutorów dostarczać pracownikom wodę. 

Dokładnie, w żadnej firmie której pracowałem nie piło się wody z kranu, zawsze były dystrybutory albo woda z butelek. Stąd moje przeświadczenie, że jest tak a nie inaczej. Człowiek uczy się jednak całe życie a i tak umrze głupi xD

Przede wszystkim pracodawca nie łamie prawa, więc nie ma się też o co wkurzać czy próbować go jakoś zgładzić. Jeśli sanepid nie zakazał picia tej wody i nie zamkną jej źródła to znaczy, że ona nadaje się do picia. 

Dokładnie dzwoneczek ma rację. I nie ma tutaj znaczenia jak ta woda jest podana, pracodawca może nawet napełniać plastikowe butelki wodą z kranu. Natomiast jeżeli ktoś ma obiekcję co do wody z kranu to najlepiej udać się do sanepidu i poprosić o jej zbadanie. No i po problemie. 

Co Wy piszecie, pracodawca nie ma obowiązku na co dzień zapewnić wody pracownikowi. Tylko w wyjątkowych wypadkach na podstawie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów określa rodzaje tych napojów oraz warunki trzeba zapewnić pracownikowi dostęp do wody np: gdy jest + 25 stopni Celsjusza.

Przy normalnej pracy w biurze to jego wolna wola, że daje dystrybutory wody, ale prawnego obowiązku to nie ma. CHyba że jest +28 stopni

• Like 1

Tylko pytanie w pierwszym poście było o to czy woda, może być z kranu nikt nie pisał o tym od jakich temperatur i o tym, że jest obowiązkowa, coś takiego napisał tylko gothic, więc nie rozumiem skąd te oburzenie, po za tym w biurze faktycznie to wola pracodawcy ale już widzę jak w fabrykach, gdzie są maszyny, które wytwarzają ciepło, nie ma bardzo często żaden klimatyzacji i jest ciężka fizyczna praca i  tej wody nie ma...i w zimie na takich halach z pewnością nie ma 25 czy 28 stopni ale to bez znaczenia.

W ogóle wydaję mi się, że w świadomości pracodawców zaczyna się to zmieniać i woda mimo tego, że nie jest wymagana to się pojawia bo tak wypada.  

W Słupsku Prezydent Biedroń zakazał kupowania wody butelkowanej i nakazał picie kranówki. Z tym, że jest ona zatwierdzona przez Sanepid jako zdatna do picia i nie ma w niej żadnych bakterii, a wręcz przeciwnie. Sama również zrezygnowałam jakiś czas temu z kupna wody i piję tą z kranu. Nie czuję w ogóle różnicy ani w smaku ani w żadnych zmianach zdrowotnych.

Prowadząc własną firmę musisz mieć pewne obowiązki. Jednym z nich jest dostarczenie swoim pracownikom wody pitnej, która musi być od dystrybutorów etc. Nie może to być jednak zwykła woda z kranu. Jak wiadomo każdy człowiek musi pić dużo wody. Jest to jeden z najważniejszych składników potrzebnych dla organizmu. Jak wiadomo codziennie należy dużo pić wody, dzięki czemu mózg będzie lepiej pracować. Oczywiście każdemu pracownikowi należy się choć jedna butelka wody na dzień. Każda firma powinna mieć dostęp przez pracowników do źródła wody. 

Tak, woda musi pochodzić z dystrybutorów albo z butelek, aczkolwiek ostatnio widzę, że bardzo popularne są akcje pt - pija nasza wodę regionalną, dobrą kranówkę i te różne firmy bardziej eko również wchodza w ten system,.

Coraz więcej zwraca się uwagę na ekologię, dlatego zachęca się pracowników do picia kranówki - tutaj jednak jest warunek, że ta woda musi być pewna i przebadana. Pracownicy nie mogą się potruć od wody. W mojej pracy mieliśmy zapewnioną butelkowaną wodę, każdy pracownik brał sobie butelkę wody, podpisywał markerem i miał nie wyczerpany limit, ile takiej wody może wypić. 

Teoretycznie woda musi być dostarczana pracownikom wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach - chodzi przede wszystkim o temperaturę (25 stopni na otwartej przestrzeni i bodajże 28 stopni w zamkniętej). Jednak uważam, że pracodawca powinien dawać dostęp do świeżej wody pitnej, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnić wody pitnej swoim pracownikom, jednak coraz częściej zdarza się, że jednak mają oni do niej nieograniczony dostęp - i tak według mnie powinno być, bo przecież jest ona niezbędna do funkcjonowania. Woda musi być natomiast dostarczana pracownikom podczas upałów - to jest obowiązkowe. Pozdrawiam.

A ja uważam, że woda w pracy powinna być zapewniona bez względu na temperaturę. Nigdy nie spotkałem się z jakąkolwiek firmą, w której nie ma dostępu do wody pitnej - przecież to niedorzeczne! Jeśli przepisy tego nie regulują to jestem zdziwiony i zniesmaczony. Powinno to zostać zmienione.

Dnia 21.08.2016 o 13:18, Ireneusz napisał:

Hej! Podobno pracodawca musi zapewniać wodę do picia w pracy. Z tego co wiem to musi to być woda z dystrybutorów etc. a nie z kranu. Jak się do tego ustosunkować?

Na pewno to musi być woda z atestem, zbadana, nie może to być kranówka, chyba ,że pracodawca ma jakieś dokumenty, mówiące o czystości tej wody.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się