Ireneusz

Apteczka szkolna - co powinna zawierać?

11 postów w tym temacie

Hej, mój pracodawca zażyczył sobie papierku który określałby jakie rzeczy powinny się znaleźć w apteczce szkolnej? Czy istnieją przepisy, które to normują?

Z tego co ja wiem to Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej I Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.03.6.69). 

A dokładnie to paragraf 20

Pomieszczenia szkoły i placówki, w szczególności pokój nauczycielski, laboratoria, pracownie, warsztaty szkolne, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchnię, wyposaża się w apteczki zaopatrzone w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcję o zasadach udzielania tej pomocy.

A i bym dorzucił paragraf 44. Rozporządzenia 
Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkoła też jest zakładam pracy.

Powinna zawierac :

1. rękawiczki gumowe różnych rozmiarów – 4 pary – dwa różne rozmiary 
2. maseczka do sztucznego oddychania – 1 szt. 
3. nożyczki z tępymi końcówkami – 1 szt. 
4. agrafka – 4 szt. 
5. chusteczki do dezynfekcji Leko – 6 szt. 
6. płyn do odkażania rąk – 100 ml 
7. płyn do przemywania twarzy i oczu – 2 szt. po 100 ml. 
8. opaska elastyczna 10 cm x 4 m – 3 szt. 
9. opaska elastyczna 8 cm x 4 cm – 2 szt. 
10. bandaż dziany szer. 10 cm – 1 szt. 
11. bandaż dziany szer. 4 cm – 1 szt. 
12. kompres gazowy 9 cm x 9 cm – 3 szt. 
13. kompres gazowy 0,5 m x 2 – 2 szt. 
14. plaster z gazą 10 cm x 6 cm – 2 szt. 
15. plaster z gazą 10 cm x 8 cm – 2 szt. 
16. plaster z gazą 6 cm x 1 cm – 2 szt. 
17. plaster na szpuli 1,25 cm x 5 m – 1 szt. 
18. plaster na szpuli 5 cm x 5 cm – 1 szt. 
19. chusty trójkątne – 2 szt. 
20. opatrunek na oparzenia water-jel mały – 1 szt. 
21. siatka opatrunkowa nr 3 – 1 szt. 
22. siatka opatrunkowa nr 6 – 1 szt. 

Powyzej przykładowe wyposażenie apteczki dla zakładu pracy o charakterze pracy biurowej: 

Oczywiście, że istnieją przepisy które normuja to co ma się w takiej apteczce znaleźć. I szczerze dziwi mnie to, że nie potrafisz znaleźć tego samodzielnie. To w końcu jest twój biznes i twoja działalność i powinieneś wiedzieć gdzie szukać ifnromacji. Wydaje mi się, że tutaj zadziałało trochę lenistwo, bo jak widać inni użytkownicy potrafili ci w ciągu paru minut napisać wszystko czarno na białym. Następnym razem zanim założysz temat to sam poszukaj i ewnetualne w razie jakiś wątpliwości zakładaj temat i pytaj wtedy o to czego nie jesteś pewny. Pozdrawiam.

Spokojnie, forum jest po to, żeby pytać i nie ma się co o to spinać, kolega zapytał i dostał potrzebne informację, dodatkowo może znalazł coś w internecie ale nie był pewny czy to dobre źródło. Wiedzą się trzeba dzielić, czasami nie zawsze jest czas, żeby wszystkiego poszukać w sieci, sam nie raz na forum zakładałem temat na szybko bo nie miałem czasu ani chęci się przekopywać przez setki tematów i tysiące postów. 

W apteczce powinny znajdować się przede wszystkim wszystkie środki dezynfekujące takie jak: woda utleniona, jodyna, różnego rodzaju maści na oparzenia, plastry,gazy, wata,opatrunki oraz nożyczki.  Dobrze wyposażona apteczka jest najważniejsza, ponieważ nigdy nie wiadomo co może się stać. Warto posiadać apteczkę w swoim domu jak i firmie. Wiadomo, że w szkole zdarza się wiele wypadków spowodowanych przez różne okoliczności. W każdej apteczce muszą być wszystkie środki dezynfekujące, bo w razie urazu można szybko ją zabezpieczyć. 

Można się posłużyć tymi wytycznymi, które przedstawiło Kronos, ale skoro ustawa ani rozporządzenie nie precyzuje, jak apteczka ma wyglądać to moim zdaniem nie ma potrzeby na siłę ładować tam wszystkiego.

Kronos napisał wszystko chyba co w temacie jest do napisania wymieniając ten cały zestaw. Wiem, że od dawna w szkolnych apteczkach jest zakaz trzymania leków typu Ibuprom, APAP etc. Chyba mogą być tylko kropelki miętowe. W przypadku firm wygląda to trochę inaczej. Możesz chyba sobie takie rzeczy wsadzić, bo to Ty osobiście odpowiadasz za siebie jako osoba dorosła i wiesz czy jesteś uczulony na jakiś lek czy też nie,

Kolega powyżej "Kronos" przedstawił wszystko zgodnie z ustawami co taka apteczka powinna zawierać. To jest taki standardowy pak do którego należy się stosować, bo w przeciwnym razie w momencie kontroli naprawdę obecnie mogą być z tego różne problemy. 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej I Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.03.6.69). 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się