Skocz do zawartości

Ugryzienie przez osą jako wypadek przy pracy


Rekomendowane odpowiedzi

Hej mam nietypową sytuację. Mój pracownik został ukąszony przez osę i okazało się, że ma alergię. Oczywiście trzeba było go zawieźć do szpitala, bo był cały czerwony i spuchł. Jak to traktować? Jako wypadek przy pracy czy inaczej? Dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do odpowiedzi

Tak, jest to wypadek w pracy 

Za wypadek przy pracy uważa się: - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w związku z pracą i które skutkowało urazem lub śmiercią. 
 

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie tak jest jak piszą ludzie przede mną. To jest wypadek w pracy i nie ma żadnego znaczenia to, że został ugryziony przez pszczołę, osę czy jakiegoś innego insekta. Był to czynnik zewnętrzny więc nie ma tutaj żadnej dyskusji. To, że miał alergię również nie ma znaczenia. Ciesz się, że nic się nie stało.  

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie chodzi tutaj o to, że dla Ireneusza był to całkowity przypadek, coś co mogło zdarzyć się wszędzie, pracownik nie wiedział o alergii i mogło się to skończyć tragicznie. Jeżeli te zdarzenie miało miejsce w pracy to jest to wypadek w pracy i tyle, nie ma tutaj nic do roztrząsania. Zenek to dobrze opisał, to zdarzenie zewnętrzne, nagłe. Po prostu pech dla pracodawcy, że coś takiego wydarzało się w czasie pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 weeks later...

Tak, oczywiście jest to wypadek przy pracy. Ktoś może powiedzieć, że to tylko osa ugryzła a że pracownik miał alergię to przecież nie było to specjalnie spowodowane. Jednak mimo to zalicza się to do wypadku przy pracy. Pracownik został ukąszony jednak w godzinach pracy i należy to uznać. Jak i również pracownik powinien dostać za to jakieś wynagrodzenia. Oczywiście ten wypadek nie był spowodowany umyślnie, ani przez pracownika ani przez pracodawcę. To że osa dostała się do budynku nie jest jednak niczyją winą. 

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Szanowny Panie, pytanie zadane jest w jakim kontekście? Chodzi o odszkodowanie czy o inną kwestię? Takiemu pracownikowi będzie trudno ubiegać się o pieniądze w takim wypadku. Jest za mało dowodów argumentów i informacji. Musiałaby wykazać, że to wina pracodawcy. Co prawda jest to wypadek przy pracy, ale trudno będzie to udowodnić, wykazać.

Odnośnik do odpowiedzi

Jak najbardziej będzie to wypadek przy pracy, więc możecie spisać odpowiedni protokół. Pracownik pewnie nie chce odszkodowania, więc w czym problem? Do takich incydentów inspektorzy się nie doczepiają. Miałbyś problemy gdyby był to wypadek związany z główną działalnością którą prowadzisz. Wtedy ocena ryzyka zawodowego musiałaby został przenalizowana raz jeszcze. Ugryzieniem pszczoły bym się nie przejmował.

Odnośnik do odpowiedzi

Kargul ma zdecydowanie racje. Twój pracownik z pewnością nie będzie chciał żadnego odszkodowania - przecież nie chce stracić pracy. Dwa jest to wypadek przy pracy, ale w gruncie nie wywołane z przyczyn złego dostosowania do warunków pracowniczych. Nie ma się "czego obawiać". True story. Powodzenia życzę.

Odnośnik do odpowiedzi

Tak zgodnie z kodeksem pracy jest to wypadek przy pracy, gdyż doszło do narażenia życia pracownika. Natomiast doszło do niego nie z Twojej winy, więc tutaj o jakieś konsekwencje można myć spokojnym i się o nic nie martwić. Pracownik jeśli jest osobą myślącą też nie będzie się niczego domagał, bo jeśli jest w porządku to zdaje sobie sprawę że na takie sytuacje nie ma się wpływu.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:55, Ireneusz napisał:

Hej mam nietypową sytuację. Mój pracownik został ukąszony przez osę i okazało się, że ma alergię. Oczywiście trzeba było go zawieźć do szpitala, bo był cały czerwony i spuchł. Jak to traktować? Jako wypadek przy pracy czy inaczej? Dzięki i pozdrawiam!

Ukąszenie przez kleszcza lub osę powodujące zachorowanie na boreliozę lub inną chorobę może być traktowane jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wiąże się z pracą i może być kwalifikowane jako wypadek przy pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 18.09.2016 o 12:28, wojciechbednarczuk napisał:

Każde z tego typu przypadków i wszystko co pracownikowi się przydarzy w trakcie pracy jest uważane za wypadek przy pracy. M. in jak czytałem inne tematy na tym forum to uświadomiłem sobie totalnie wszystko jest wypadkiem i każdy problem musi rozwiązywać pracodawca. 

Wypadek przy pracy powinien pozostawać w związku z pracą – to oczywista cecha takich zdarzeń. Z tym, że skąd wiadomo, czy objawy będą zaraz po ukąszeniu?

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak już zostało wcześniej powiedziane - oczywiście, że opisana przez Pana sytuacja jest wypadkiem przy pracy. Zdarzenie było nagłe, zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną, doszło do narażenia zdrowia lub życia pracownika, a to odbyło się w miejscu i godzinach pracy osoby poszkodowanej. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 20.09.2016 o 19:59, Sonsty765 napisał:

Ukąszenie przez kleszcza lub osę powodujące zachorowanie na boreliozę lub inną chorobę może być traktowane jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które wiąże się z pracą i może być kwalifikowane jako wypadek przy pracy. 

Pozostał jeszcze jeden warunek: czy to miało związek z pracą? I jaki związek? 
Czy sama "obecność" pracownika w pracy wystarczy jako spełnienie warunku? 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:55, Ireneusz napisał:

Hej mam nietypową sytuację. Mój pracownik został ukąszony przez osę i okazało się, że ma alergię. Oczywiście trzeba było go zawieźć do szpitala, bo był cały czerwony i spuchł. Jak to traktować? Jako wypadek przy pracy czy inaczej? Dzięki i pozdrawiam!

Nietypowa sytuacja. Ale zdarzają się i takie, ciekawa jestem czy taka osoba może żądać odszkodowania   tego tytułu. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • 2 years later...
  • 2 months later...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności