Skocz do zawartości

Zmniejszenie ilości wypadków


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jestem z przedsiębiorstwa produkcyjnego i zastanawiam się jak zmniejszyć ilość wypadków przy wykonywaniu pracy. Myślałem nad ankietą głosowaniem czy ogólnym przepytaniu pracowników jakie mają pomysły na zmniejszenie wypadków na swoich stanowiskach pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim przeanalizuj wszystkie wypadki, które miały dotychczas miejsce w Twoim zakładzie pracy, sprawdź stan BHP - przede wszystkim na stanowiskach, na których występuje duże ryzyko zaistnienia wypadku. Podczas tej kontroli sprawdź czy pracownicy stosują ochrony indywidualne i czy przestrzegają obowiązujących na stanowisku pracy zasad i przepisów bhp. 

Przyjrzyj się szkoleniom BHP, wyczul pracowników nadzoru, żeby od razu reagowali jeżeli pracownicy naruszają przepisy BHP. Po przeprowadzeniu analizy wypadków i kontroli stanu bhp przystąp do ponownej analizy i oceny ryzyka zawodowego i spowoduj realizację środków eliminujących zagrożenia wypadkowe wynikające z oceny ryzyka.

Sama ankieta nie jest też złym pomysłem, możesz też po prostu porozmawiać z pracownikami na stanowiskach gdzie się wydarza najwięcej wypadków i zapytać ich co by zmienili, żeby było bezpieczniej, co im przeszkadza, czy dzieję się coś co utrudnia im pracę. 

Odnośnik do odpowiedzi

Szkolenia w których zawrzesz analizę wypadków w waszym zakładzie ,wydaje mi się dobrym pomysłem 

Powinno to działać na wyobraźnie pracowników i zwiększenie ich czujności.

Powiedz cos wiecej o tym zakladzie i o wypadkach wtedy bedziemy mogli bardziej pomoc

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie, po za tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wypadki w dużych zakładach pracy, zwłaszcza na produkcji będą miały miejsce zawsze. To już takie charakter pracy, Ty jako BHPowiec masz doprowadzić do tego, żeby było ich jak najmniej oraz, żeby było jak najbezpieczniej. 

Natomiast ludzie to ludzie, zawsze będą próbowali jakoś obejść przepisy dla własnej wygody lub z lenistwa. 

Sam pracuję w zakładzie produkcyjnym i ostatnio miał miejsce wypadek, że pracownik szedł z kubkiem ceramicznym wypełnionym wodą i się potknął, miał pecha bo upadł tak niefartownie, że tym kubkiem wyszczerbił sobie zęba oraz rozciął wargę. Jedyne co mogliśmy zrobić po fakcie, to zakazać używać kubków ceramicznych i wprowadzić plastikowe, nikt nie przewidział, że będzie miał miejsce taki wypadek. Czasami nie da się przewidzieć wszystkiego. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:53, Ireneusz napisał:

Cześć. Jestem z przedsiębiorstwa produkcyjnego i zastanawiam się jak zmniejszyć ilość wypadków przy wykonywaniu pracy. Myślałem nad ankietą głosowaniem czy ogólnym przepytaniu pracowników jakie mają pomysły na zmniejszenie wypadków na swoich stanowiskach pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

To całkiem dobre pomysły, jednak też powinieneś się zapoznać z poprzednimi wypadkami w pracy, sprawdzić jaki był ich charakter, czemu często do nich dochodziło itp itd. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ankieta może być punktem wyjścia, ale to czego potrzebujesz to AUDYT!

Sami zazwyczaj nie dostrzegamy błędów w procedurach bhp, dlatego warto czasem skonsultować to z osobą, która zajmuje się bhp. Sam KP zobowiązuje Ciebie do analizowania przyczyn wypadków i im przeciwdziałaniu. Być może ocena ryzyka zawodowego jest źle przeprowadzona, pracownicy nie są odpowiednio świadomi etc. Dlatego pierwsze co bym zrobił, to przeprowadził odpowiedni audyt.

Pozdrawiam

Odnośnik do odpowiedzi

Andrzej ma dużo racji, audyt to całkiem dobry pomysł, będziesz miał dzięki niemu świeże spojrzenie na te wypadki. Dodatkowo na podstawie tego audytu będziesz mógł przeprowadzić wymagane zamiany, żeby poprawić bezpieczeństwa w zakładzie pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi

Przeprowadzenie ankiety jest bardzo dobrym pomysłem. jeśli w Twojej firmie zdarza się bardzo dużo wypadków to powinieneś coś z tym szybko zrobić. Przecież nie możesz dopuszczać do kolejnych. Może po prostu zapytaj innych, może mają oni jakiś pomysł dzięki któremu zmniejszy się ilość wypadków. Przecież jest to dla Ciebie bardzo ważne, nie możesz tracić na czasie. Jest wiele na to pomysłów. Może wystarczy przejrzeć najczęstsze wypadki i zmniejszyć ich ilość. Pomyśl, bo warto. Nie dopuszczaj do tylu wypadków. 

Odnośnik do odpowiedzi

A czy wypadki które się wydarzają są do siebie podobne? Może w ten sposób znaleźć  rozwiązanie i zastosować niwelując te wszystkie sytuacje? Sprawdzić jaki element zawodzi, że do takich wypadków dochodzi? Ankieta wśród pracowników oczywiście też będzie dobrym rozwiązaniem. Oni sami będą wiedzieć najlepiej co u nich powoduje te wypadki.

Odnośnik do odpowiedzi

Być może że zaostrzone procedury i większe środki ostrożności na linii produkcyjnej Ci pomogą. U znajomego było wiele takich sytuacji i zaostrzył środki ostrożności, zatrudnił dodatkowego pracownika który nad tym czuwał. Nikt do niego nie miał o to pretensji bo w ten sposób dbał o bezpieczeństwo pracowników i było mniej takich nieprzyjemnych incydentów w pracy.

Odnośnik do odpowiedzi

Przede wszystkim, według mnie należy dokładnie przeanalizować, przyczyny powstawania tych wypadków, może nawet godziny w jakich się powtarzają i wszystkie ważne okoliczności. W ten sposób może uda się ustalić co jest tak na prawdę ich przyczyną i wyeliminować część z nich. Oczywiście pomysł kolegi wyżej też jest bardzo dobry, ale najpierw trzeba wszystko dokładnie przeanalizować, aby wiedzieć czego taki człowiek ma tak na prawdę pilnować. Bo co nam po kontroli jeśli nie wiemy co mamy kontrolować? :)

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:53, Ireneusz napisał:

Cześć. Jestem z przedsiębiorstwa produkcyjnego i zastanawiam się jak zmniejszyć ilość wypadków przy wykonywaniu pracy. Myślałem nad ankietą głosowaniem czy ogólnym przepytaniu pracowników jakie mają pomysły na zmniejszenie wypadków na swoich stanowiskach pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

To zależy jaki rodzaj pracy wykonują pracownicy. Ankieta myślę, że to dobry pomysł. Pracownicy wypowiadają się anonimowo, co za tym idzie odpowiadają szczerze, można wyłapać pewnie niedogodności i polepszyć standard pracy. Pamiętam, jak nas szefowa męczyła kiedyś ankietami, ale sprawdziło się to. Z drugiej strony, jeśli jest jakiś problem, to pracownicy mogą mieć również kłopot z wyjaśnieniem pewnych sytuacji, zwłaszcza jeśli nie są wyszkoleni w jakimś obszarze.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:53, Ireneusz napisał:

Cześć. Jestem z przedsiębiorstwa produkcyjnego i zastanawiam się jak zmniejszyć ilość wypadków przy wykonywaniu pracy. Myślałem nad ankietą głosowaniem czy ogólnym przepytaniu pracowników jakie mają pomysły na zmniejszenie wypadków na swoich stanowiskach pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Powinieneś bardzo szczegółowo przeanalizować wszystkie dotychczasowe przyczyny i okoliczności wypadków. Analiza ta da Ci podpowiedź na co masz przede wszystkim zwrócić uwagę przy zapobieganiu i eliminowaniu zagrożeń wypadkowych. Ponadto warto przeanalizować czy zalecenia powypadkowe były trafne i właściwe, tzn. czy w 100% wyeliminowały  przyczyny powstałych  wypadków. 

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli wypadki powtarzają się często to musisz koniecznie dokładnie przeanalizować ewentualne przyczyny ich powstawania. Rozejrzyj się i zastanów, co możesz zmienić, by zapewnić pracownikom bezpieczniejsze i bardziej komfortowe warunki. Ankieta (oczywiście anonimowa) również jest doskonałym pomysłem - pracownicy ocenią zagrożenia ze swojego punktu widzenia, a w tej sytuacji to raczej ich opinia jest najważniejsza.

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 13:10, Kronos napisał:

Szkolenia w których zawrzesz analizę wypadków w waszym zakładzie ,wydaje mi się dobrym pomysłem 

Powinno to działać na wyobraźnie pracowników i zwiększenie ich czujności.

Powiedz cos wiecej o tym zakladzie i o wypadkach wtedy bedziemy mogli bardziej pomoc

Pracodawca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) – r.s.b.h.p. nie ma obowiązku skierowania pracownika na ponowne szkolenie okresowe oraz udzielenia instruktażu stanowiskowego po wypadku przy pracy. 

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 21.08.2016 o 12:53, Ireneusz napisał:

Cześć. Jestem z przedsiębiorstwa produkcyjnego i zastanawiam się jak zmniejszyć ilość wypadków przy wykonywaniu pracy. Myślałem nad ankietą głosowaniem czy ogólnym przepytaniu pracowników jakie mają pomysły na zmniejszenie wypadków na swoich stanowiskach pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

Ankieta, super pomysł!

U mnie w pracy się sprawdziła, zwłaszcza anonimowa. Zawarliśmy pytania dotyczące stanowisk pracy w poszczególnych działach produkcyjnych. Pytaliśmy również o relacje między pracownikami. To na pewno ułatwia o pracę, jeśli nie ma konfliktów w pracy, jeśli są to zdecydowanie spotkania integracyjne są dobre. 

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności