Skocz do zawartości
zwiss

Co należy do „czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej”?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje jakiś dokument, który mi to wyjaśni? Dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Brak jest w ustawie o ochronie przeciwpożarowej (ustawa z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, j.t.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) definicji wprost wyjaśniającej to pojęcie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Ustaw jedynie odsyła do rozporządzenia (tj. rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów). W par. 4 tego rozporządzenia masz wskazane czynności, których nie wolno dokonywać oraz, które w związku z ochroną przeciwpożarową należy dokonać np. umieścić odpowiednie instrukcje przeciwpożarowe, zadbać o odpowiednie urządzenia etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

To najelpiej wyjaśniająca to podstawa prawna:

Cytat

Brak jest w ustawie o ochronie przeciwpożarowej (ustawa z dnia z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, j.t.: Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) definicji wprost wyjaśniającej to pojęcie. Jednak ukierunkowanie na wyjaśnienie tego pojęcia możemy znaleźć w art. 4 ust. 2a i 2b:
„2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej [...]”.
„2b. Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny [...]”.
Wynika z powyższego, że „czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej” zostały przedstawione w art. 4.1. Czyli są to:
1) przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i tech-nologicznych,
2) wyposażenie budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciw-pożarowe i gaśnice,
3) zapewnienie konserwacji oraz napraw urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
4) zapewnienie osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwa i możliwości ewakuacji,
5) przygotowanie budynku, obiektu budowlanego lub terenu do prowadzenia akcji ratowniczej,
6) zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
7) ustalenie sposobów postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...