Skocz do zawartości
Doniu

Własna odzież a ekwiwalent - jak ustalić?

Recommended Posts

Dzień dobry, w jaki sposób ustalić ekwiwalent za używanie własnej odzieży roboczej? Trochę mam jej w domu, a nie chcę od pracodawcy kolejnej. Czy mogę mu odmówić, a w zamian tego skorzystać z jakiegoś ekwiwalentu? Słyszałem, że coś takiego istnieje, ale nie wiem jak do tego podejść

Pracodawca nie ma obowiązku zgodzić się na cos takiego i tak pewnie bedzie.

Zapewnia ci odpowiednia odziez ochronna  ktora kupuje hurtowo za marne grosze 

U nas podobna była sytuacja, bo pracodawca stwierdził, że nie będzie dla nas 2 specjalnie zamawiać odzieży i abyśmy sami zamówili, a potem z nim się rozliczymy. KP daje podstawę w art. 237 z indeksem 7 tj. "§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny."

Ktoś w praktyce to przerabiał, jaką wybrać (najtańsza, droższa) etc?

Ja bym wybrał po prostu coś z średniej półki cenowej, skoro sam mam sobie to kupić to niech posłuży mi to dłużej. Nie szalał bym zbytnio jednak z ceną bo bałbym się, że mojemu pracodawcy coś takiego by się nie spodobało i mógłby się wkurzyć, tak lekko mówiąc. Albo pomyślałby, że chce go naciągnąć na jak największe koszta...

2 godziny temu, Telefix napisał:

U nas podobna była sytuacja, bo pracodawca stwierdził, że nie będzie dla nas 2 specjalnie zamawiać odzieży i abyśmy sami zamówili, a potem z nim się rozliczymy. KP daje podstawę w art. 237 z indeksem 7 tj. "§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny."

Ktoś w praktyce to przerabiał, jaką wybrać (najtańsza, droższa) etc?

Wybrać taką, która będzie jak najbardziej praktyczna, będzie chroniła nas jako pracownika przed niebezpieczeństwami oraz będzie spełniała wymagania BHP, które panują w danym zakładzie pracy. Cena ma mniejsze znaczenie.  

Tak jak pisze Adam, ceny tutaj nie mają większego znaczenia, gdyż są do siebie bardzo zbliżone. Po prostu niech dana odzież spełnia wymagania, które narzuca prawo i będzie wszystko ok. Tutaj warto skonsultować się z pracownikiem, aby być pewnym, czy dana odzież będzie na pewno pasować do danych warunków pracy.

Jeśli macie tak hojnego pracodawcę, że albo załatwi wam rabat przy zakupie odzieży roboczej, albo sam taką zakupi to nie mam pytań. Najczęściej pracownicy sami sobie taką zakupują i nikt m za nic nie zwraca. Jeśli więc pracodawca zgodzi się na ekwiwalent, gdy taką odzież zdobędziesz sam, to super. Jeśli odmówi, nic nie możesz zrobić. Chyba, że jest to odzież ochronna, w stylu kombinezon, bez którego nie możesz świadczyć pracy.

Każdy pracodawca zapewnia swojemu pracownikowi odpowiednią odzież ochronną. Nie ma on jednak obowiązku pozwolić Ci na noszenie wlanej odzieży.W końcu on za Ciebie odpowiada. Nie polecam Ci chodzenia we własnych ubraniach, mimo że masz ich mnóstwo. Każdy pracodawca chce, aby jego pracownik nosił to co Sam mu powie. Oczywiście każdy pracodawca jest inny i najlepiej by było gdybyś Sam poszedł do niego i się z nim skonsultował. Może on Ci na to pozwoli, ale zanim nie podejmie decyzji nie radzę ubierać własnej odzieży. 

Moja firma ma konkretny sprzęt, wymaga od pracowników aby wszyscy wyglądali tak samo z racji tego wysyłamy pracowników do sklepu mieszczącego się blisko firmy, znamy ceny i tam oni to wszystko zakupuję i dostarczają nam rozliczenia.

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi odzież roboczą. Może się ona od siebie różnić, w zależności od firmy oraz zakresu obowiązków. Myślę, że odzież robocza, która była użytkowana w innej pracy, tu może się nie przydać. Może być też już zbytnio zużytkowana i dalsze korzystanie z niej może zakończyć się szybkim jej zniszczeniem co spowoduje, że nie będzie się ona nadawała do dalszego użytku. Sądzę więc, że na tej podstawie pracodawca raczej się nie zgodzi. Tym bardziej, że jemu bardziej opłaca się masowo wyprodukować daną odzież za grosze niż zwracać komuś pieniądze po o wiele wyższej cenie. 

Co do postu o wyborze odzieży na podstawie ceny. Nie cena jest tu najważniejsza, ale rodzaj materiału, wytrzymałość i dopsaowanie do wybranego sposobu użytkowania jej. 

Mam nadzieję, że mój tekst okazał się pomocny. Życzę miłego dnia :)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się