Skocz do zawartości

Budynek mieszkalny a gaśnica


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy budynek mieszkalny musi posiadać gaśnicę? Mam dom dwupiętrowy i gdzieś słyszałam, że także budynki mieszkalne muszą posiadać takie gaśnice, jakie są np. w biurach, szkołach, czy też instytucjach państwowych

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiedz coś więcej o tym budynku ,najważniejsze ile zamieszkuje go rodzin ? 
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego za budynek wielorodzinny uznaje się ten, który jest funkcjonalnie przeznaczony dla ponad dwóch rodzin.
A wtedy potrzebujesz gaśnicy według prawa oczywiście.

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Powiedz coś więcej o tym budynku ,najważniejsze ile zamieszkuje go rodzin ? 
Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego za budynek wielorodzinny uznaje się ten, który jest funkcjonalnie przeznaczony dla ponad dwóch rodzin.
A wtedy potrzebujesz gaśnicy według prawa oczywiście.

Kronos, wszelkie budynki mieszkalne nie muszą mieć gaśnicy. A to czym jest budynek wielorodzinny nie ma dla tego tematu znaczenia ..

Zanim coś napiszesz pierwsze poczytaj odrobinę np. http://www.straz.choszczno.pl/index.php?file=prewencja&prew_id=gasnice

Odnośnik do odpowiedzi

Blok to budynek mieszkalny wielorodzinny, a budynki mieszkalne (także wielorodzinne) są wyłączone z obowiązku posiadania gaśnic. Jeśli byłby to budynek tylko pod najem, czyli tymczasowego przebywania ludzi (nie stałego) to bym się zgodził, że wtedy jest wymagana gaśnica, bo podpada wtedy budynek pod ZL V tj. zamieszkania zbiorowego. Chociaż dla bezpieczeństwa zawsze warto mieć gaśnicę :)

Odnośnik do odpowiedzi

Ja w budynkach rzadko kiedy widuję gaśnicę (a w szczególności, nie na każdym piętrze). U mnie w 2 piętrowym budynku nie ma, ani jednej gaśnicy i zgadzałoby się to co pisze Miki. Niestety, ale teraz tyle jest tych przepisów, że ciężko się jest w nich połapać, a już wypełnienie wszystkich obowiązków jest niemalże niemożliwe :(

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za wyjaśnienie, faktycznie tych przepisów jest tyle, że ciężko się w tym wszystkim jest czasami dokładnie połapać, zagmatwane to jest porządnie i tylko wprowadza człowieka w błąd, szkoda, że polskie prawo nie może być bardziej przejrzyste i sensowne. I nawet zbytnio logiką nie można sobie pomagać, bo wydawałoby się, że w takim budynku jak blok gaśnica powinna być, mieszak tam wiele ludzi i lepiej, żeby mieli dostęp do czegoś co pozwoli ugasić niewielki pożar, kiedy taki wybuchnie...ale w sumie co ja tam wiem, szkoda strzępić języka na to, jak to polskie prawo wygląda...

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 26.08.2016 o 20:41, Miki napisał:

Blok to budynek mieszkalny wielorodzinny, a budynki mieszkalne (także wielorodzinne) są wyłączone z obowiązku posiadania gaśnic. Jeśli byłby to budynek tylko pod najem, czyli tymczasowego przebywania ludzi (nie stałego) to bym się zgodził, że wtedy jest wymagana gaśnica, bo podpada wtedy budynek pod ZL V tj. zamieszkania zbiorowego. Chociaż dla bezpieczeństwa zawsze warto mieć gaśnicę :)

To jak zinterpretować wypowiedź Mikiego, którą cytuję wyżej kolego? 

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Jest różnica między budynkiem mieszkalnym a budynkiem zamieszkiwania zbiorowego.

Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie budynek zamieszkania zbiorowego to budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, schronisko, internat, dom studencki, budynek koszarowy, budynek zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich, a także budynek do stałego pobytu ludzi, w szczególności dom dziecka, dom rencistów i dom zakonny;

A zgodnie z § 2 tegoż rozporządzenia 4) budynek mieszkalny - należy przez to rozumieć:
a) budynek mieszkalny wielorodzinny,
b) budynek mieszkalny jednorodzinny;

Moim zdaniem blok należy do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, a nie do budynku zamieszkania zbiorowego. Jeśli się mylę, to mnie popraw.

Odnośnik do odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Aby korzystać z naszego forum dyskusyjnego należy zaakceptować regulamin oraz Politykę prywatności znajdujące się pod adresem: Regulamin oraz Polityka prywatności