Skocz do zawartości
andrzej123

Kogo dotyczy ograniczenie pracy przed monitorem do 4h?

Recommended Posts

A jak ogólnie wygląda sprawa z przerwami jeżeli pracuję się przy komputerze? Przysługuję coś więcej? Nie tylko kobietom w ciąży ale zwykłym pracownikom?

4 minuty temu, mariolka napisał:

A jak ogólnie wygląda sprawa z przerwami jeżeli pracuję się przy komputerze? Przysługuję coś więcej? Nie tylko kobietom w ciąży ale zwykłym pracownikom?

Pracodawca jest zmuszony zorganizować pracę tak, by każdy pracownik po każdej godzinie nieprzerywalnej pracy przy komputerze miał możliwość zmiany rodzaju pracy na taką, która nie będzie obciążała wzroku lub będzie wykonywana w zmienionej pozycji ciała. W wypadku gdy pracodawca nie może zapewnić zmiany, musi on zezwolić na co najmniej 5-minutową przerwę co każdą godzinę pracy przed ekranem monitora. Taka przerwa wliczana się do czasu pracownika i nie wpływa ona na obniżenie pensji czy w coś w  ten deseń. 

Edytowano przez Charli

Proponuję się wam zapoznać z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Nie wiedziałam, że jest taki wymóg. Nikt w firmie mnie nawet o tym nie informował, że mogę skorzystać z 5 minutowej przerwy przy pracy po 1 godzinie. Moim zdaniem to dobre założenie, gdyż wzrok przy takiej pracy był bardzo przemęczony. Tylko szkoda, że nikt tego nie respektuje ..

U nas w firmie jest to norma, że po godzinie przed monitorem przysługuje Ci 5 minut przerwy. Tylko ważne, aby nie nadużywać tych 5 minut, bo zdarzały się takie przypadki, gdzie pracownicy niestety ale strasznie naciągali te 5 minut .. Dla wzroku z pewnością to dobre rozwiązanie, bo ileż to można siedzieć przed monitorem non-stop

16 godzin temu, Monika.W napisał:

Nie wiedziałam, że jest taki wymóg. Nikt w firmie mnie nawet o tym nie informował, że mogę skorzystać z 5 minutowej przerwy przy pracy po 1 godzinie. Moim zdaniem to dobre założenie, gdyż wzrok przy takiej pracy był bardzo przemęczony. Tylko szkoda, że nikt tego nie respektuje ..

Tylko musisz pamiętać o tym, że te 5 minut przerwy dostaję się w momencie kiedy przez 8 godzin pracuję się nieprzerwanie przed monitorem, na ogół pracodawcy starają się to zrobić tak, żeby po godzinie były inne zajęcia i te 5 minut nie obowiązywały. 

Ta przerwa pięcio-minutowa to również zwykłe patrzenie w dal... Ona obowiązuje po chyba trzech czy czterech godzinach dopiero. Ponadto jeśli pracownik przed komputerem czuje się źle, ma zawroty głowy, czy ona go boli, czuje dyskomfort oczu, ma prawo do chwili odpoczynku, aby się zregenerować. Nie sądzę, żeby jakiś pracodawca miał coś przeciw. Wszyscy wiemy, jak groźne jest siedzenie przez kilka godzin no-stop przed komputerem dla naszego organizmu.

Kobiety w ciaży, praktykantów do 18 roku życia ( chociaż wiadomo, że siedzą oni dużo więcej godzin przed tym, oraz ludzi po 65 roku życia. Jeszcze osoby z zaburzeniami nie powinny mieć stałego dostępu, albo powinni chociaż miec jakąś kontrole

Z pewnością kobiet w ciąży. Ciężarne nie mogą spędzać przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie, nawet jeśli zatrudnione są pełen etat. Po upływie tego czasu, pracodawca musi zapewnić kobiecie w ciąży inne stanowisko. Jeśli nie zastosuje się do tego nakazu, może zapłacić nawet 30 tysięcy kary.

Dokładnie tak jak zostało już napisane - nie więcej niż 4 godziny przed monitorem mogą spędzać kobiety ciężarne - jeśli pracodawca się nie dostosuje, może zapłacić dużą karę. Ograniczenie to dotyczy także nieletnich praktykantów. Nie wiem czy jeszcze ktoś należy do tej grupy. Pozdrawiam serdecznie.

Bardzo ciekawe pytanie, sam się nad tym zastanawiałem. Wiem na pewno, że dotyczy to kobiet ciężarnych, ale czy kogoś jeszcze? Nie mam pojęcia. Jak to wygląda wśród pracowników, którzy borykają się z dużą wadą wzroku, którzy zostali dopuszczeni do pracy przed komputerem? Wie ktoś coś na ten temat?

Dnia 19.08.2016 o 23:18, karburator napisał:

Na 100% dotyczy kobiet w ciąży a czy jeszcze kogoś to niestety nie jestem pewien. 

Wydajw mi sie, że również osób z 2 stopniem niepełnosprawności. Zwłaszcza takich z dużą wadą wzroku.

Na pewno osoby, które mają dużą wadę wzroku! udokumentowaną. Oni muszą mieć specjalną osłonę na monitor, i chyba też nie mogą pracować za długo przed komputerem.

Dnia 20.08.2016 o 20:44, Doniu napisał:

U nas w firmie jest to norma, że po godzinie przed monitorem przysługuje Ci 5 minut przerwy. Tylko ważne, aby nie nadużywać tych 5 minut, bo zdarzały się takie przypadki, gdzie pracownicy niestety ale strasznie naciągali te 5 minut .. Dla wzroku z pewnością to dobre rozwiązanie, bo ileż to można siedzieć przed monitorem non-stop

5 minut, co godzinę, to rzeczywiście robi się dosyć długa przerwa.....

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się