Skocz do zawartości
andrzej123

W jakich godzinach przypada pora nocna dla młodocianego w wieku poniżej 16 lat ?

Rekomendowane odpowiedzi

Kodeks pracy, kolego, kodeks pracy. A dokładniej rzecz ujmując :

Dział dziesiąty ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi.

Niestety nie zawsze jest czas, żeby się przekopywać przez wszystkie kodeksy, ustawy i rozporządzenia. Dlatego też pytam po prostu na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgodnie z art. Art. 1517. § 1 Kodeksu Pracy. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00 - inną kwestią jest to, czy młodociany może w ogóle pracować w porze nocnej, to bym musiał jeszcze później sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Monika, to jest ogólna pora nocna, a pora nocna dla pracownika młodocianego (czyli 15-18 lat) trwa od 22 do 6 rano. Reguluje tą kwestię art. 203 Kodeksu Pracy tj. Art. 203. § 1. Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

§ 11. Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W przypadkach określonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00.

§ 2. Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A po co Wam to, przecież z tego co pamiętam to młodocianego nie można zatrudniać w porze nocnej? Jeśli go zatrudnimy, to możemy się narazić na dość duże kary od GIODO rzędem 1-30 tys. złotych. W szczególności, gdy rodzicom się nie spodoba, że ich dziecko pracuje po nocach ..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Młodocianego od 16 do 18 roku życia w porze nocnej można zatrudnić z tego co wiem, ja tak kilka lat temu dorabiałem i nie było z tym żadnych problemów. Młodociany poniżej 16 roku życia nie może pracować po nocach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 19.08.2016 o 23:13, karburator napisał:

Dla takiej osoby pora nocna jest  od 22:00 do 6:00.

heheh nie wszyscy tacy są, ale no cóż. Bywa i tak. Mój młodszy brat jak próbował sobie dorabiać, to i tak prawodawca nie zwracał uwagi na to kiedy on kończy prace, a pracował jako kelner, nie raz zdarzały się nocki. I zaznaczam, że był niepełnoletni. Oczywiście odpowiedzialność za pracownika niepełnoletniego jest o wiele większa, ale kto tak naprawde dba o to? nie spotkałam jak do tej pory żadnego pracodawce, który pilnuje godzin zatrudnienia u młodocianych, chyba, że jest to praca biurowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co mi wiadomo, pracownik młodociany, który ma ukończone 16 lat może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i nie powinien być zatrudniany ani w godzinach nadliczbowych, ani w nocy (między 22:00, a 6:00). Co więcej, jeśli pracuje powyżej 4,5 godziny, musi mieć obowiązkowo minimum 30 minut przerwy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1 godzinę temu, agata902 napisał:

Z tego co mi wiadomo, pracownik młodociany, który ma ukończone 16 lat może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i nie powinien być zatrudniany ani w godzinach nadliczbowych, ani w nocy (między 22:00, a 6:00). Co więcej, jeśli pracuje powyżej 4,5 godziny, musi mieć obowiązkowo minimum 30 minut przerwy.

Oto przepisy prawne, które o tym mówią:

"Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. § 3. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin. i Art. 202.§ 1. Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę. § 2. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. "

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

§ 11. Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W przypadkach określonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00.

Warto o tym pamiętać bo w przypadku kontroli można się nabawić wysokich kar. Znajomy nie zwrócił kiedyś na to uwagi i niestety musiał potem płacić karę. Nie są to niskie kwoty. Inna rzecz, że młody chciał pracować w nocy no ale cóż. Czasami warto się upewnić co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi