Skocz do zawartości
andrzej123

W jakich godzinach przypada pora nocna dla młodocianego w wieku poniżej 16 lat ?

Recommended Posts

Kodeks pracy, kolego, kodeks pracy. A dokładniej rzecz ujmując :

Dział dziesiąty ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Zgodnie z art. Art. 1517. § 1 Kodeksu Pracy. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21:00 a 7:00 - inną kwestią jest to, czy młodociany może w ogóle pracować w porze nocnej, to bym musiał jeszcze później sprawdzić

Monika, to jest ogólna pora nocna, a pora nocna dla pracownika młodocianego (czyli 15-18 lat) trwa od 22 do 6 rano. Reguluje tą kwestię art. 203 Kodeksu Pracy tj. Art. 203. § 1. Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

§ 11. Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W przypadkach określonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00.

§ 2. Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.

A po co Wam to, przecież z tego co pamiętam to młodocianego nie można zatrudniać w porze nocnej? Jeśli go zatrudnimy, to możemy się narazić na dość duże kary od GIODO rzędem 1-30 tys. złotych. W szczególności, gdy rodzicom się nie spodoba, że ich dziecko pracuje po nocach ..

Młodocianego od 16 do 18 roku życia w porze nocnej można zatrudnić z tego co wiem, ja tak kilka lat temu dorabiałem i nie było z tym żadnych problemów. Młodociany poniżej 16 roku życia nie może pracować po nocach. 

Dnia 19.08.2016 o 23:13, karburator napisał:

Dla takiej osoby pora nocna jest  od 22:00 do 6:00.

heheh nie wszyscy tacy są, ale no cóż. Bywa i tak. Mój młodszy brat jak próbował sobie dorabiać, to i tak prawodawca nie zwracał uwagi na to kiedy on kończy prace, a pracował jako kelner, nie raz zdarzały się nocki. I zaznaczam, że był niepełnoletni. Oczywiście odpowiedzialność za pracownika niepełnoletniego jest o wiele większa, ale kto tak naprawde dba o to? nie spotkałam jak do tej pory żadnego pracodawce, który pilnuje godzin zatrudnienia u młodocianych, chyba, że jest to praca biurowa.

Z tego co mi wiadomo, pracownik młodociany, który ma ukończone 16 lat może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i nie powinien być zatrudniany ani w godzinach nadliczbowych, ani w nocy (między 22:00, a 6:00). Co więcej, jeśli pracuje powyżej 4,5 godziny, musi mieć obowiązkowo minimum 30 minut przerwy.

1 godzinę temu, agata902 napisał:

Z tego co mi wiadomo, pracownik młodociany, który ma ukończone 16 lat może pracować maksymalnie 8 godzin na dobę i nie powinien być zatrudniany ani w godzinach nadliczbowych, ani w nocy (między 22:00, a 6:00). Co więcej, jeśli pracuje powyżej 4,5 godziny, musi mieć obowiązkowo minimum 30 minut przerwy.

Oto przepisy prawne, które o tym mówią:

"Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. § 3. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin. i Art. 202.§ 1. Czas pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę. § 2. Czas pracy młodocianego w wieku powyżej 16 lat nie może przekraczać 8 godzin na dobę. "

§ 11. Pora nocna dla młodocianego przypada pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. W przypadkach określonych w art. 191 § 5 pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00.

Warto o tym pamiętać bo w przypadku kontroli można się nabawić wysokich kar. Znajomy nie zwrócił kiedyś na to uwagi i niestety musiał potem płacić karę. Nie są to niskie kwoty. Inna rzecz, że młody chciał pracować w nocy no ale cóż. Czasami warto się upewnić co i jak.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się