Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

1. Wczoraj
  2. Pracownik poparzył się herbatą

Przecież jest to bardzo prosta sprawa. W tym przypadku przyczyną zewnętrzną jest gorący wrzątek i tyle w temacie.
  3. Zgodnie z obowiązującym prawem (k.p. oraz Dz. U Nr. 105, poz 870), ma Pan obowiązek sporządzenia dokumentacji powypadkowej oraz powołanie zespołu powypadkowego. W Pańskim przypadku, sprawa wygląda następująco: pracodawca po otrzymaniu od pracownika informacji o wypadku przy pracy, jest zobowiązany w ciągu 14 dni (kalendarzowych!) sporządzić protokół powypadkowy, oraz powołać komisję która ma za zadanie zbadać przyczyny i okoliczności tego zdarzenia. Jeśli nie zatrudnia Pan osoby odpowiedzialnej za bhp w firmie, w skład komisji powołuje Pan siebie, oraz wybranego pracownika, zatrudnionego na dowolnych stanowisku jednak któremu powierzył Pan pełnienie służby bhp na terenie zakładu pracy. Jeśli nie spełnia Pan również tych warunków, zalecam powołanie i poproszenie o pomoc specjalistę spoza zakładu pracy (bhp-owiec z firmy outsourcing-owej), który pomoże w sporządzeniu kompletnej dokumentacji. Mimo bardzo okrojonych danych dotyczących opisanego wypadku przy pracy, obawiam się iż nie ma możliwości sporządzenia karty wypadku, należy sporządzić protokół powypadkowy który wzór ma Pan w linku: https://pracownicy.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0020/332138/druk-protokolu.pdf Jeśli chodzi o druk N9, otrzymuje go pracownik od lekarza i jest on niezbędny do ubiegania się przez pracownika o otrzymania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, o czym Pan jako pracodawca powinien pouczyć i poinformować pracownika. Ważną kwestią jest również to, że nie może Pan, jako pracodawca wcześniej zatwierdzić protokołu powypadkowego, niż nie zaakceptuje i nie podpisze go poszkodowany. Na wszelkie zmiany w protokole powypadkowym jest termin 5 dni- również kalendarzowych. Ostatnia kwestia to dokumentacja w języku estońskim- zgodnie z zapisem ZUS-u: "Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy orzeczonej za granicą jest przetłumaczone na język polski zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza: - zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem; - określające początkową i końcową datę niezdolności do pracy. Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia na język polski zaświadczeń wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw."
  4. Gdzie można odbywać staż?

Hej. Potrzebuję odbyć staż w firmie, gdzie kładą wysoki nacisk na SIL, spełniają te normy http://bit.ly/2ACqxdk . Czy ktoś może coś polecić?
  5. Ostatni tydzień
  6. Pomocy, Jestem właścicielem 3 aut. Mam uprawnienia przeprowadzania szkoleń bhp. Kierowca miał wypadek w Estonii w 30 10. Trafił tam do szpitala 26.10 było to przed weekendem. Wypisano go w pn. 30.10 Kiedy to mnie poinformował 28.10. W Polsce udał się do dwóch placówek lecz bez stwierdzenia znaczącej szkody. ma L4 od 09.11 do 20.12 Co jako właściciel powinienem zrobić? jakiś protokół powypadkowy? Jeśli tak, to kto to robi? Może wystarczy karta wypadku? Kierowcy w trasie, skąd jakaś komisja powypadkowa? Czy jeśli minęło 14 dni od zgłoszenia pracownika i opóźnię się z tym pismem do ZUSu , to co wtedy? I co z tym N-9, kto to wysyła? Dodam, że dok. z Estonii nie ma gdzie przetłumaczyć. A sam kierowca prosił pobyt, bo to był weekend. Dziękuję z góry. Ps. chcę być fear dla kierowcy i dla zusu. Jak działać?
  7. Pracownik poparzył się herbatą

A czy za przyczynę zewnętrzną nie można uznać stresu i presji związanej z wykonywaną pracą?:> opisanie tylko, że pracownik poparzył się wrzątkiem, uważam ze jest to zbyt mała ilość danych aby stwierdzić czy zrobił to celowo, czy przez nie uwagę, czy może przyczyną był wyżej wspomniany stres i presja, czy może nie właściwie zorganizowane stanowisko pracy (np. ograniczone przestrzenie, zastawione itp.)
  8. Przyczyna zewnętrzna- Grawitacja Po części przedmówca ma rację może to być niedbalstwo. Co do umyślnego, wydaje mi się że nie. Raz poparzyłem się w domu wrzątkiem. I wątpię by ktoś był na tyle zdesperowany by sięgnąć po takie środki.
  9. Trudni uczestnicy szkoleń

Wiesz na uczelniach bywa z tym różnie. Stydenty potrafią być np. nieznośne. Z drugiej jednak strony sporo zależy też od prowadzącego. Każdy prędzej czy później oleje nudny wykład. Z tego co pamiętam, maksymalny czas skupienia na jednej rzeczy (wypowiedzi) to około 15 min. Dlatego uważam, że stale trzeba mieć czym zaciekawić słuchacza. Dykcja, pewne gesty, zachowania, materiały foto wideo. Warto też zamiast teorii posłużyć się przykładami. Czasem jednak i to nie pomaga gdy trafiamy na grupę ludzi, którzy z założenia mają nas gdzieś
  10. Kurs BHP przez internet

Dla mnie szkolenie przez internet jest nieciekawą sprawą. Czemu? Sam co jakiś czas mam możliwość pracy zdalnej z domowego zacisza. Wiem że właśnie w domu trudniej mi się skupić. Inna sprawa gdy robię coś dla siebie i chce to robić. Jeśli np. do szkolenia przez neta byłbym przymuszany to robiłbym wszystko inne by się tym nie zajmować i nie poświęcać temu uwagi. Ja akurat miałem szkolenie organizowane klasycznie przez Lex Labor w Opolu. I jestem z niego zadowolony. Mnie "jara" akurat temat pierwszej pomocy. I mnie to interesowało. Zresztą prowadzący mówił na tyle ciekawie, że zainteresował nawet naszych firmowych malkontentów. Zresztą zastanówcie się czy chcielibyście by ratował was człowiek po kursie przez neta, który bardziej skupiał się na skypie ze znajomym niż na materiałach od prowadzących?
  11. Szkolenia BHP dla studentów

w razie*
  12. Szkolenia BHP dla studentów

Będąc złośliwym powiedziałbym, ze do zdania sesji. U nas na uczelni wpis z tego był wymagany. Inna sprawa to jest jak te przepisy wyglądają. Wstyd się przyznać, że tam gdzie studiowałem było to prowadzone po łebkach. Prawie jak z tym żartem o ppoż. że wrazie pożaru uciekać tam gdzie wszyscy. Dopiero w pracy, szkolenia robił nam tam Lex Labor, przemaglowali temat. Zwłaszcza pierwszą pomoc
  13. Ustawodawca określił minimalną temperaturę dla pomieszczeń w których wykonywane są czynności pracy (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997). I tak oto, pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi, co najmniej 18°C w pomieszczeniach gdzie wykonywana jest praca lekka oraz w pomieszczeniach biurowych. Natomiast na halach produkcyjnych temperatura nie może być niższa niż 14°C. Należy zwrócić uwagę, że od tych zasad istnieją odstępstwa, mianowicie: pracodawca może dopuścić do pracy pracownika w pomieszczaniach w których temperatura jest niższa niż 14°C, jednak musi to być uzasadnione np. warunkami w jakich musi przebiegać proces technologiczny (np. zakłady pracy specjalizujące się przetwórstwem mięsnym, warzywnym itd.). Odstępstwo to oczywiście nie dotyczy prac o charakterze administracyjno- biurowym oraz prac zaliczanych do lekkich.
  14. Sprzedawca sklepowy - jaka kategoria pracownika?

Ja natomiast uważam, że zarówno sprzedawca sklepowy jak i kelner zaliczamy do stanowisk robotniczych. Ilu dyskutantów tyle zdań:)
  15. Wcześniej
  16. Osobiście kelnera zaliczyłbym pracowników fizycznych no bo do czego innego pasuje?!
  17. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C.
  18. Witam, witam i że tak się zapytam: Jak prawidłowo oznaczyć nieczynny hydrant?
  19. Dziękuję wszystko bylo zgłoszone zaraz po zdarzeniu.
  20. Sprzedawca sklepowy - jaka kategoria pracownika?

Jeżeli chodzi o sprzedawcę sklepowego to przeważnie i zazwyczaj obsługuje kasę fiskalną w takim wypadku zaliczył bym go do kategorii stanowiska urzędniczego, natomiast na temat kelnera nie mam zielonego pojęcia
  21. To na pracodawcy (firmie) ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy – w tym odpowiedniej temperatury. Nie zwalnia go pora roku, aktualne warunki atmosferyczne (nawet gdy osiągane temperatury są ekstremalnie skrajne) ani jego trudna sytuacja ekonomiczna. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 września 2001 r. (sygn. akt SA/Bk 75/01). NSA wskazał, że trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstwa nie usprawiedliwia oszczędności poprzez zmniejszenie nakładów na ogrzewanie miejsca pracy.
  22. sebek101065 powinieneś jak najszybciej zgłosić to swojemu pracodawcy.
  23. Do jakiej kategorii pracowników można zaliczyć sprzedawcę sklepowego ? Fizyczny czy administracyjno - biurowy i inni?? Albo np. kelner??
  24. Witajcie może, ktoś pomoże i wypowie się na temat temperatury, jaka powinna panować w pracy.
  25. W trakcie tych czynności ważne jest ustalenie, czy Twój wypadek można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. Musi spełniać 4 warunki: zdarzenie nagłe, spowodowane przyczyną zewnętrzną, skutkiem jest uraz lub śmierć, wydarzył się w miejscu pracy lub w drodze do niej. Sprawdź też, czy miałeś i w jakiej wysokości opłacane składki na ubezpieczenie wypadkowe.
  26. W pracy uderzylem sie w palec mlotkiem podczas ciecia nakrętki, palec nie zlamany ale z rozpoznania klinicznego : "otwarta rana palca z uszkodzeniem plytki paznokciowej, rana tłuczona" mozna w związku z tym zglosic wypadek?? Czy macie jakies porady?? Dodam ze pracuje na kopalni.
  27. Decyzja o skorzystaniu przez pracownika z przysługującego mu zasiłku chorobowego, wynikające z przełożenia pracodawcy dokumenty L4, należy do pracownika. Nikt nie może zmusić Pana do tego, aby mimo lepszego samopoczucia i stanu zdrowia nie szedł Pan do pracy. Weryfikacja skorzystania z L4 następuje wówczas, w momencie, gdy pracodawca przesyłam pod koniec bieżącego miesiąca raport ewidencji obecności pracownika w pracy- wtedy wówczas ZUS dostaje informację, że uzyskane zwolnienie L4 nie zostało przez Pan wykorzystane. Jedyną "konsekwencją" jaką Pan ponosi to nie wpłacony zasiłek chorobowy, czyli zamiast otrzymania obniżonej kwoty wynagrodzenia w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym, otrzymuje Pan 100% - wynagrodzenia:)
  28. Gaśnice i ich rozmieszczenie

Wszystkie informacje na temat gaśnic w obiektach (rozmieszczenie, przeglądy czy wymagania) można znaleźć na naszym blogu. Zapraszam do czytania: Przegląd gaśnic
  1. Załaduj więcej aktywności