spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

Utylizacja odpadów

Utylizacja (fr. utilisation) – wykorzystanie odpadów jako surowców wtórnych. Potocznie utylizacja rozumiana jest jako zniszczenie.

Typowym przykładem utylizacji jest proces przerobu padliny i wszelkiego rodzaju ubocznych produktów przemysłu mięsnego i rybnego na mączki pastewne (mięsno-kostna, z krwi, kostna, rybna, keratynowa, precypitat paszowy, susz z krwi), tłuszcze techniczne, żelatynę, kleje itp. W skali przemysłowej, utylizacja padliny i odpadów zwierzęcych polega na ich rozgotowaniu pod ciśnieniem, wysuszeniu uzyskanej miazgi i oddzieleniu przez tłoczenie lub ekstrakcję tłuszczu; oprócz znaczenia ekonomicznego utylizacja ma znaczenie sanitarne, gdyż likwiduje ewentualne ogniska chorób zakaźnych.

utylizacja odpadów

Utylizacja a recykling

Utylizacja odpadów to odzysk odpadów. Należy przy tym pamiętać, że pojęcie odzysku odpadów jest szersze od pojęcia recyklingu. Zawiera w sobie także spalanie odpadów w spalarniach odpadów komunalnych.

Utylizacja odpadów komunalnych jest inaczej metoda wykorzystania odpadów – materiały, które można ewentualnie wykorzystać podaje się recyklingowi, pozostałe odpadki i produkty uboczne, które się już do tego nie nadają lub są szkodliwe unieszkodliwia się przeważnie spalając. Recykling natomiast jest to powtórne przetwarzanie odpadów. Sposób polega na maksymalnym wykorzystaniu materiałów przy jak najmniejszych kosztach przetworzenia. Dzięki recyklingowi istnieje możliwość odzyskania surowców z opadów. Głównym celem jest ochrona naturalnych surowców i zmniejszenie ilości odpadów.

Usługi ochrona środowiska

Co roku wiele podmiotów jest zobowiązanych do przedłożenia rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Sprawozdanie trzeba złożyć do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Oferujemy pomoc w sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Więcej pod numerem 68 411 40 00 i na naszej stronie internetowej.