Trunk
VTP (ang. VLAN Trunking Protocol) – protokół komunikacyjny działający w warstwie drugiej, służący do zarządzania wieloma sieciami wirtualnymi na jednym, wspólnym łączu fizycznym. Jest to własnościowy protokół firmy Cisco.
Protokół VTP działa w jednym z trzech trybów:
- tryb serwera – jest domyślnym trybem VTP. Jest możliwa edycja sieci VLAN, wersji VTP. Wszelkie zmiany są rozsyłane do innych urządzeń pracujących w sieci.
- tryb transparentny – istnieje możliwość edycji sieci wirtualnych, ale zmiany mają wpływ tylko na lokalny przełącznik. Przełącznik przekazuje ogłoszenia VTP, ale ich nie tworzy, ani nie przetwarza.
- tryb klienta – nie można edytować ustawień sieci VLAN. Informacje o sieciach VLAN są synchronizowane z innymi klientami i serwerami VTP.
Komunikaty VTP:
- summary advertisments,
- subset advertisments,
- advertisments requests,
- VTP join messages,
Pierwsze trzy są używane w normalnej interakcji pomiędzy serwerami VTP a klientem w dystrybucji informacji o VLAN natomiast czwarty rodzaj komunikatów jest nie używany do momentu uruchomienia VTP Pruning.
Konfiguracja Trunk
Tworzenie wirtualnych sieci, oprócz separacji portów (urządzeń), pozwala również logicznie łączyć urządzenia w sieci, bez względu na ich fizyczne położenie. Oczywistym jest, że komputery uczniów czy nauczycieli nie muszą znajdować się w tym samych pomieszczeniach. Pracownie komputerowe uczniów znajdują się również często na różnych kondygnacjach, tak samo jak komputery nauczycieli. Za pomocą technologii VLAN możemy bez ingerencji w fizyczną sieć, spowodować, że będą one pracowały w ramach logicznych sieci, bez zmiany ich fizycznego położenia. I tutaj uwaga, jeśli przełącznik nie wspiera w pełni technologii VLAN ze standardem 802.1Q, a obsługuje tylko Port Based, to takiej konfiguracji nie uda się przeprowadzić. Będzie ona możliwa tylko na urządzaniach, które w pełni obsługują standard 802.1Q czyli standard opisujący działanie sieci VLAN oraz tak zwane ramkowanie (ang. tagging). Weźmy dla przykładu taką konfigurację:
[caption id="attachment_3951" align="aligncenter" width="680"]
Wracamy do konfiguracji przełącznika. W trybie uprzywilejowanym, na pierwszym urządzeniu, wydajemy następujące polecenia:
- Switch(config)# interface gigabitEthernet 0/1
- Switch(config-if)# switchport mode trunk
- Switch(config-if)# switchport trunk allowed vlan 10,20
Pierwsze polecenie to przejście do trybu konfiguracji portu, na którym przełącznik na parterze spięty jest z tym na 1 piętrze. Dalej mamy polecenie uruchamiające tryb TRUNK, no i na koniec polecenie, które pozwala transportować ramki VLANów o numerze 10 i 20.
Dokładnie te same czynności należy wykonać na drugim urządzeniu!!!
Po odpowiedniej konfiguracji przełącznika na 1 piętrze wszystko powinno działać i urządzenia powinny móc się komunikować tylko w ramach swoich, logicznych sieci.