spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

TFTP

TFTP (Trivial File Transfer Protocol) – ogólnie prosty protokół stosowany do przesyłania plików. Implementowany na protokole UDP, jednak jego definicja nie odrzuca wykorzystywania innych protokołów pakietowych. Nie ma większości funkcji protokołu FTP – np. nie ma możliwości wyświetlania katalogów czy uwierzytelniania użytkowników. Jedynym zadaniem protokołu TFTP jest odczyt plików z komputera zdalnego i transmitowanie do niego plików.

Transmisja TFTP zaczyna się od żądania odczytu lub zapisu pliku, które żąda również połączenia. Plik wysyłany jest w blokach o długości od 0 do 512 bajtów. Pakiet danych mniejszy niż 512 bajtów wskazuje zakończenie przesyłu. Każdy z pakietów musi być potwierdzony przez pakiet potwierdzający, zanim będzie mógł zostać wysłany następny pakiet. Pakiet danych to potwierdzenie, że komputer wysyłający otrzymał potwierdzenie poprzedniego pakietu danych. Jedynie pakiet końca transmisji nie wymaga potwierdzenia.

Usługi informatyczne dla firm

Specjalizujemy się w obsłudze informatycznej tzw. outsourcing IT małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych w sektorze prywatnym oraz jednostek samorządu terytorialnego w sektorze publicznym.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 68 411 40 00