spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

Surowce wtórne

Surowce wtórne – nazywane także odpadami i surowcami powtórnego zagospodarowania. Powstają jako efekt uboczny procesów produkcji i dystrybucji. Zwroty mogą natomiast wynikać przede wszystkim z wad produktów, nadwyżek, dostarczenia niewłaściwych towarów odbiorcy. Należy w tym obszarze wyróżnić także przepływy produktów zużytych, które mogą stać się surowcem wtórnym lub także podlegać likwidacji, podobnie jak odpady.

Ze względu na charakterystykę przekazywanych obiektów działalność w zakresie zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych w przedsiębiorstwie powinna być przede wszystkim traktowana jako element zorganizowanego w skali gospodarki całego kraju systemu powtórnego zagospodarowania oraz utylizacji odpadów. Odbiorcami mogą być w tym przypadku dostawcy produktów, jednak przede wszystkim są to określone jednostki wyspecjalizowane w utylizacji lub przetwarzaniu. Pomiędzy odbiorcami a dostawcami mogą również funkcjonować przedsiębiorstwa pośredniczące uprawnione do gromadzenia i przekazywania określonych rodzajów pozostałości.

surowce wtórne

Rodzaje surowców wtórnych

Do kategorii surowców wtórnych zalicza się wiele tworzyw, które mogą w bezpieczny sposób być wykorzystywane w procesie przetwarzania. Przywykło się jednak sądzić, że istnieją cztery główne kategorie surowców wtórnych:

  • metale – ze szczególnym uwzględnieniem aluminium
  • makulatura,
  • szkło,
  • tworzywa sztuczne.

Ekonomiczne skutki wykorzystania surowców wtórnych

Ponowne wykorzystanie surowców wtórnych eliminuje problem nadmiernego gromadzenia odpadów oraz zanieczyszczenia środowiska. Zapewnia również inne efekty gospodarcze;

  • zwiększenie bazy surowcowej gospodarki narodowej
  • zmniejszenie kapitałochłonności oraz energochłonności pozyskania i przetwórstwa surowców
  • zmniejszenie zużycia materiałów oraz kosztów produkcji

Usługi ochrona środowiska

Co roku wiele podmiotów jest zobowiązanych do przedłożenia rocznego sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Sprawozdanie trzeba złożyć do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy. Oferujemy pomoc w sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Więcej pod numerem 68 411 40 00 i na naszej stronie internetowej.