Spalarnie
Spalarnie odpadów – zakłady przemysłowe zajmujące się termicznym przekształcaniem (w procesie spalania) odpadów komunalnych, przemysłowych lub niebezpiecznych, a także osadów ściekowych. Często pełnią funkcję elektrowni produkując energię elektryczną lub cieplną.
Metody wykorzystywane w spalarniach
Stosowane są różnorodne technologie spalania odpadów, z których najpopularniejsza jest technologia rusztowa. Stosuje się także jednak inne rozwiązania, np. kotły fluidalne. Niekiedy spalaniu poddawane są odpady poddane wcześniej obróbce w celu uzyskania frakcji o wysokiej kaloryczności (tzw. RDF). Alternatywę stanowią inne procesy wysokotemperaturowe, np. piroliza lub technologia plazmowa (przy odpadach chemicznych).
Pierwszym etapem spalania jest umieszczenie śmieci i odpadów w specjalnym bunkrze zsypowym. Działa on na podciśnienie i ma to zapobiec powstawaniu smrodu. Trafiają tam tylko odpady, które nie poddają się kompostowaniu ani recyklingowi. Czyli popularne odpady komunalne produkowane w każdym gospodarstwie domowym. Technologia stosowana przez nowoczesne spalarnie pozwalają również na utylizację szkodliwych substancji pochodzących z zakładów produkcyjnych oraz odpadów medycznych.
Kontrowersje związane ze spalarniami
Technologia spalania odpadów, choć szeroko stosowana, wzbudza kontrowersje. Krytyka tego rozwiązania koncentruje się na wskazywaniu negatywnego wpływu stosowania spalania odpadów na stosowanie innych, bardziej efektywnych i tańszych metod utylizacji odpadów – spalanie jest prostsze i szybsze od recyklingu czy kompostowania. Podnoszony jest też negatywny wpływ spalarni na środowisko z uwagi na emitowane zanieczyszczenia powietrza.
Usługi ochrona środowiska
Oferujemy kompleksową stałą obsługę w zakresie ochrony środowiska. Opracowujemy zaległą dokumentację, zajmiemy się bieżącą ewidencją odpadów, uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i wiele innych.