spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

Router

Definicja

Router (ruter, po polsku – trasownik) to urządzenie sieciowe pracujące w trzeciej warstwie modelu OSI. Służy do łączenia różnych sieci komputerowych (różnych w sensie informatycznym, czyli np. o różnych klasach, maskach itd.), pełni więc rolę węzła komunikacyjnego. Na podstawie informacji zawartych w pakietach TCP/IP jest w stanie przekazać pakiety z dołączonej do siebie sieci źródłowej do docelowej, rozróżniając ją spośród wielu dołączonych do siebie sieci. Proces kierowania ruchem nosi nazwę trasowania, routingu lub routowania. Każda firma informatyczna czy instytucja zapewne posiada router. Największym producentem powyższych urządzeń jest CISCO, Netgear oraz TPLink.

Zasada działania

Trasowanie musi zachodzić między co najmniej dwiema podsieciami, które można wydzielić w ramach jednej sieci komputerowej. Urządzenie tworzy i utrzymuje tablicę trasowania, która przechowuje ścieżki do konkretnych obszarów sieci oraz metryki z nimi związane (w zależności od zastosowanego protokołu routingu, metryką może być ilość routerów na drodze do miejsca docelowego lub np. wartość będąca złożeniem dostępnej przepustowości, stopy występowania błędów i teoretycznej przepustowości interfejsu).

Skuteczne działanie routera wymaga informacji na temat otaczających go urządzeń – innych routerów i hostów. Może być ona dostarczona w sposób statyczny przez administratora, wówczas nosi ona nazwę tablicy statycznej lub może być pozyskana przez sam ruter od sąsiadujących urządzeń pracujących w trzeciej warstwie; tablice tak konstruowane nazywane są dynamicznymi.

Podczas wyznaczania tras dynamicznych router korzysta z protokołów trasowania. Najpopularniejszymi protokołami klasy IGP (wewnętrznymi względem systemu autonomicznego, w którym pracują) są OSPF i IS-IS. Protokołem klasy EGP jest obecnie BGP4.

Protokoły routingu

Najczęściej stosowanymi protokołami trasowania są:

  • RIP
  • IGRP
  • EIGRP
  • OSPF
  • IS-IS
  • BGP

Usługi informatyczne

Firma BHPEX z wykorzystaniem routerów CISCO oraz firewall’i ASA, oferuje pełne wsparcie dla firm w zakresie bezpieczeństwa systemów IT, instalacji i konfiguracji. Zapraszamy do kontaktu 68 411 40 00