spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

RIP

RIP – Routing Information Protocol – protokół bram wewnętrznych oparty na zestawie algorytmów wektorowych, służących do obliczania najlepszej trasy do celu.

Stosowany jest w systemach autonomicznych korzystających z protokołu IP (w wersji 4 i 6). Standard protokołu RIP jest opisany w dokumentach RFC 1058 i STD 56. Najczęściej używa się drugiej wersji protokołu RIP (RIPv2).

RIP – Routing Information Protocol – protokół bram wewnętrznych oparty na zestawie algorytmów wektorowych, służących do obliczania najlepszej trasy do celu.
Stosowany jest w systemach autonomicznych korzystających z protokołu IP (w wersji 4 jak i 6). Standard protokołu RIP jest opisany w dokumentach RFC 1058 i STD 56. Najczęściej używa się drugiej wersji protokołu RIP (RIPv2).

Charakterystyka protokołu RIP

  • Jest dobrze opisany i łatwy w konfiguracji, a także w obsłudze,
  • Działa na podstawie wektora odległości,
  • Aby utworzyć metrykę stosuje się jedynie liczbę przeskoków, która jest liczbą kolejnych routerów na danej trasie. W sytuacji gdy osiągnie 15, pakiety na następnym routerze zostaną odrzucone,
  • Aktualizacje trasowania są rozgłaszane tylko do routerów sąsiednich,
  • RIP wysyła informacje o trasach w równych odstępach czasowych oraz po każdej zmianie topologii sieci.

Usługi informatyczne dla firm

Specjalizujemy się w obsłudze informatycznej tzw. outsourcing IT małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych w sektorze prywatnym oraz jednostek samorządu terytorialnego w sektorze publicznym.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 68 411 40 00