spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

Putty

PuTTY to bezpłatny program będący klientem usług TELNET, SSH i rlogin, działający pod systemami operacyjnymi Microsoft Windows oraz Unix/Linux, przeniesiony także m.in. na systemy Windows CE i Symbian. Aplikacja została stworzona przez Simona Tathama i rozpowszechniana jest na licencji MIT.

PuTTY emuluje terminal tekstowy, co pozwala w łatwy sposób łączyć się z serwerem za pomocą jednego z następujących protokołów: TELNET, rlogin, SSH-1 lub SSH-2. Program posiada zaimplementowane metody szyfrowania takie jak: AES, 3DES, Blowfish oraz DES.

Jest klientem w pełni konfigurowalnym zarówno w sferze protokołów jak i interfejsu użytkownika: uwzględnia różne spotykane właściwości terminali (odmienne kody końca wiersza, wyświetlanie monochromatyczne, echo, itp.), pozwala na zmianę używanej kolorystyki, pełną konfigurację okienka (rozmiar, fonty, typ klawiatury), obsługę tuneli, zachowanie ustawień sesji.

Program znakomicie współpracuje z Linuksem. Obok samego klienta dostępnych jest szereg aplikacji wspomagających komunikację i uwierzytelnianie w oparciu o protokoły bezpieczne oparte na kluczach.