spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

Kompost

Kompost – nawóz organiczny wytwarzany z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy poprzez proces kompostowania.

Proces kompostowania

Kompostowanie przebiega w pryzmach kompostowych, kompostownikach lub specjalnych bioreaktorach, a także w toaletach kompostujących. Pod pojęciem dojrzewania kompostu rozumieć należy zachodzące procesy rozkładu materiału organicznego składowanego w pryzmie kompostowej lub kompostownikach, który zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.

kompostownik

Korzyści wykorzystania kompostu

Kompost wzbogaca glebę w próchnicę, zwiększa żyzność gleby, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Sprawia, że gleba staje się przewiewna i pulchna. Poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych, a także jako nawóz organiczny w rolnictwie, sadownictwie i ogrodnictwie, w parkach i ogrodach. Kompost nie ma szkodliwego wpływu ani na rośliny czy też na zwierzęta w nim żyjące niezależnie od zastosowanej dawki.

Jakie miejsce wybrać pod kompostownik?

Miejsce kompostowania powinno być cieniste, a także osłonięte od wiatru, gdyż zgromadzone odpady nie mogą nadmiernie wysychać. Miejsca mocno nasłonecznione mogą natomiast sprawiać problem w utrzymaniu właściwej wilgotności stosu. Ponadto przesuszanie i nagłe nawilżanie niekorzystnie wpływają na aktywność organizmów glebowych. Podłoże kompostownika powinno być przepuszczalne, gdyż dzięki temu mikroorganizmy lub też dżdżownice bez problemu przedostaną się do pryzmy z gleby. Niedopuszczalne jest kompostowanie na powierzchniach uniemożliwiających odprowadzenie nadmiaru wody, np. na folii, betonie, utwardzonej nawierzchni, a nawet silnie ubitej glebie.

Usługi ochrona środowiska

Oferujemy stałą obsługę w zakresie ochrony środowiska. Opracowujemy zaległą dokumentację, zajmiemy się bieżącą ewidencją odpadów, uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i wiele innych.