spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

DMZ

DMZ – demilitarized zone – strefa zdemilitaryzowana lub ograniczonego zaufania – jest to wydzielany na zaporze sieciowej (firewall) obszar sieci komputerowej, który nie należy ani do sieci wewnętrznej (chronionej przez zaporę), ani do sieci zewnętrznej (tej przed zaporą, np. Internet). W strefie zdemilitaryzowanej umieszczane są serwery „zwiększonego ryzyka włamania”, przede wszystkim serwery świadczące usługi użytkownikom sieci zewnętrznej, którym ze względów bezpieczeństwa nie umożliwia się dostępu do sieci wewnętrznej (najczęściej są to serwery WWW i FTP). W strefie zdemilitaryzowanej umieszczane są także te serwery usług świadczonych użytkownikom sieci wewnętrznej, które muszą kontaktować się z obszarem sieci zewnętrznej (serwery DNS, proxy, poczty i inne), oraz serwery monitorujące i reagujące na próby włamań IDS.

W razie włamania na serwer znajdujący się w strefie DMZ atakujący wciąż nie ma dostępu do chronionego obszaru sieci wewnętrznej.

Określenie „strefa zdemilitaryzowana” pochodzi z terminologii wojskowej i oznacza obszar buforowy pomiędzy wrogimi siłami.

Usługi informatyczne dla firm

Specjalizujemy się w obsłudze informatycznej tzw. outsourcing IT małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych w sektorze prywatnym oraz jednostek samorządu terytorialnego w sektorze publicznym.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 68 411 40 00