spis treści
zamknij
BHPEX Logo

Blog bezpieczeństwa w pracy

DHCP

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) – protokół komunikacyjny umożliwiający hostom uzyskanie od serwera danych konfiguracyjnych, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski podsieci. Protokół DHCP jest zdefiniowany w RFC 2131. To następca BOOTP. DHCP został wydany w roku 1993. W następnych generacjach protokołu IP, czyli IPv6, jako integralną część dodano nową wersję DHCP, jest nią DHCPv6. Jego specyfikacja jest opisana w RFC 3315.

Przydzielanie adresów IP

DHCP wyznacza trzy techniki przydzielania adresów IP:

  • oparte na tablicy adresów MAC oraz właściwych dla nich adresów IP – przydzielanie ręczne. Tworzy ją administrator serwera DHCP, a prawo do pracy w sieci są upoważnione tylko komputery zarejestrowane wcześniej przez obsługę systemu.
  • wolne adresy IP (zakres ustala administrator) przydziela się kolejnym zgłaszającym się po nie użytkownikom – przydzielanie automatyczne
  • Administrator sieci nadaje przedział adresów IP do rozdysponowania. Po starcie systemów użytkowników – automatycznie pobierają swoje adresy. Pozwala to na ponowne użycie adresów IP – przydzielanie dynamiczne

Usługi informatyczne dla firm

Specjalizujemy się w obsłudze informatycznej tzw. outsourcing IT małych, średnich i dużych podmiotów gospodarczych w sektorze prywatnym oraz jednostek samorządu terytorialnego w sektorze publicznym.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 68 411 40 00