Baterie
Baterie alkaliczne (ogniwo alkaliczne) – ogniwo galwaniczne jednorazowego użytku, bez możliwości ładowania, w którym w charakterze elektrolitu zastosowano roztwory alkaliczne (zasadowe). Zasada działania ogniwa polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy cynkiem a tlenkiem manganu(IV). Napięcie znamionowe wynosi 1,5 V. Ogniwo alkaliczne zostało wynalezione przez amerykańskiego chemika Lewisa Urry’ego w 1959 w firmie Eveready Battery (obecnie Energizer). Współczesne ogniwa alkaliczne, dzięki technologicznym udoskonaleniom, mogą wytrzymać 40 razy dłużej niż oryginalny prototyp. Występuje powszechnie w handlu np. jako popularne tzw. baterie okrągłe różnej wielkości, oznaczane symbolami LR03 (AAA), LR6 (AA, tzw. paluszek), LR14 (C) lub LR20 (D). Ogniwa LR6 osiągają pojemność rzędu 2500 mAh.
Bateria AA – określenie komercyjnego ogniwa galwanicznego w kształcie walca o średnicy ok. 1,4 cm, powszechnie używana w sprzęcie elektronicznym. Bateria typu AA została znormalizowana przez ANSI w 1947 roku i jest znana także jako R6 (węglowo-cynkowa), LR6 (alkaliczna), FR6 (litowo-żelazowa) oraz Mignon. W Polsce popularnie nazywana paluszkiem.
Zużyte baterie i akumulatory elektryczne
12 czerwca 2009 weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach z 24 kwietnia 2009 roku, która nakłada obowiązek zbierania zużytych baterii i akumulatorów w celu przekazania ich do recyklingu.
Usługi ochrona środowiska
Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu baterii lub akumulatorów, wpisany do rejestru prowadzonego przez właściwego marszałka województwa, zobowiązany jest przedstawić w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy odpowiednie sprawozdania. Oferujemy pomoc w sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Więcej pod numerem 68 411 40 00 i na naszej stronie internetowej.