Czy dodatkowe szkolenie przeciwpożarowe jest obowiązkowe?
Jeżeli wszyscy pracownicy zatrudnieni w zakładzie pracy mają aktualne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (wstępne i okresowe), czy również, cały personel powinien przejść dodatkowe szkolenie ppoż?
Dodatkowe szkolenie ppoż. czy tylko szkolenie BHP?
Bezwzględnym wymogiem przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest przeszkolenie go w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek taki nakłada na pracodawcę art. 2373 K.p. W ramach instruktażu ogólnego odbywanego przez pracowników przed dopuszczeniem do pracy, przewidziany jest również temat dotyczący podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru. Tak wynika z ramowego programu instruktażu ogólnego. Jest on w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.). Zatem wszyscy pracownicy w ramach przeszkolenia w zakresie bhp uzyskują podstawowe informacje w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.
Obowiązek szkolenia ppoż. pracowników wyznaczonych do działań w zakresie zwalczania pożarów? Już nie!
Podobnie jest w przypadku pracowników, którzy zostali wyznaczeni do działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników. Obowiązek ich wyznaczenia spoczywa na pracodawcy na mocy art. 2091 § 1 pkt 2 K.p. Przy czym, po zmianie Kodeksu pracy w tym zakresie, obowiązującej od 5 sierpnia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. nr 115, poz. 958), przepis ten nie nakazuje już stosowania ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Oznacza to, że pracownik wyznaczony do zwalczania pożarów, a także ewakuacji pracowników musi posiadać aktualne szkolenie z zakresu bhp (wstępne bądź okresowe). Przy czym szkolenie tej grupy pracowników powinno uwzględniać rodzaj i poziom występujących w zakładzie zagrożeń, w tym z powodu pożaru (art. 2091 § 3 K.p.). Jeżeli warunek ten jest spełniony, wówczas odrębne szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej nie jest konieczne.
Zagadnienia jakie powinny obejmować szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bhp, określają ramowe programy szkolenia, zawarte w załączniku nr 1 do wymienionego rozporządzenia. Ich szczegółową problematykę dla poszczególnych stanowisk ustala pracodawca. Jeżeli natomiast szkolenia te prowadzi w zakładzie jednostka organizacyjna, prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bhp, wówczas pracodawca ustala tematykę szkolenia w porozumieniu z tą jednostką.
Chcesz przeprowadzić profesjonalne szkolenia przeciwpożarowe dla wszystkich grup zawodowych?
Oferujemy szkolenia ppoż. z praktycznym użyciem gaśnic i hydrantów, z praktycznym wykorzystaniem fantomów. Mamy również szkolenia w symulatorze dymu i hałasu, szkolenia teoretyczne oraz szkolenia przez Internet. Zapraszamy do kontaktu tel. 68 411 40 00
Czytaj także
-
Aktualne przepisy i normy dotyczące ochrony przeciwpożarowej oraz ich wpływ na bezpieczeństwo budynków
-
Analiza przyczyn pożarów w zakładach pracy i firmach
-
Stały nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych
-
Jak wygląda ewakuacja w przedszkolu? Galeria z próbnej ewakuacji w MP4 w Krośnie Odrzańskim
Treść komentarza
Witam! gdzie można przejść takie dodatkowe szkolenie i czy warto w ogóle je robić ?
Treść komentarza
Firma Pana Rafała ma w swojej ofercie taką usługę jaką są szkolenia przeciwpożarowe.
https://www.bhpex.pl/ppoz/uslugi-przeciwpozarowe/szkolenia/
Treść komentarza
Chyba rzecz jest jasna, oczywiście że warto. Dlaczego by nie zadbać o nasze bezpieczeństwo i wiedzę jeszcze bardziej 😉