Nowi ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) w szeregach BHPEX
W dwa październikowe weekendy, w dniach 1-3.10 oraz 8-10.10.2021 r., nasi pracownicy wzięli udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). Kurs z zakresu medycyny ratunkowej prowadzony był przez zespół instruktorów, lekarzy, a także ratowników z wieloletnim doświadczeniem. Przekazali oni swą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Blisko 70h zajęć sprawiło, iż uczestnicy mogli posiąść umiejętności i odpowiedni zasób wiadomości potrzebnych do uzyskania uprawnień ratownika.
Tematyka kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy obejmuje swoim zakresem najważniejsze elementy pierwszej pomocy, które mogą być przydatne w codziennych sytuacjach, a także konieczne przy przeprowadzaniu szkoleń z pierwszej pomocy oraz szkoleń dla pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy. Tematyka jest zgodna z art. 14 Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w którym szczegółowo został określony zakres czynności wykonywanych przez ratowników w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy:
- Organizacja ratownictwa medycznego – podstawy prawne.
- Bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia.
- Zestawy ratownicze, dezynfekcja sprzętu.
- Elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne oraz szczegółowe.
- Poszkodowany nieprzytomny.
- Resuscytacja (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególne).
- Defibrylator zautomatyzowany. Zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną.
- Wstrząs.
- Inne stany nagłe – drgawki, cukrzyca zdekompensowana, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie.
- Urazy mechaniczne i obrażenia – złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn.
- Urazy chemiczne, termiczne, elektryczne i obrażenia, zagrożenia środowiskowe.
- Taktyka działań ratowniczych, zdarzenia masowe, mnogie, segregacja wstępna, karta udzielonej pomocy, logistyka.
- Ewakuacja ze strefy zagrożenia.
- Udzielanie KPP w sytuacjach symulowanych.
- Psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych.
Państwowy egzamin, który odbył się ostatniego dnia kursu, obejmował zagadnienia zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej.
Nowi ratownicy KPP
Tytuł ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) uzyskali:
- Adrian Baworowski – specjalista ds. BHP
- Patrycja Błaszczyk – starszy inspektor ds. BHP
- Piotr Greguła – specjalista ds. BHP
- Alicja Niekrasz – specjalista ds. BHP
- Anna Szymendera – starszy inspektor ds. BHP
Nowi ratownicy będą posługiwać się tym tytułem przez okres trzech lat od daty wystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu. Warto wspomnieć, iż uzyskanie tytułu RATOWNIKA jest największym uprawnieniem w zakresie ratownictwa dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego. Na dzień dzisiejszy w naszych szeregach mamy 5 osób posiadających tytuł ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP).
Wszystkiego dobrego w służbie ratowania życia oraz wiele energii i zapału przy przeprowadzaniu kursów z pierwszej pomocy! Gratulujemy.
Już dziś zapraszamy na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy realizowane przez naszych pracowników ze świeżo zaktualizowaną wiedzą.
Zapraszamy na kursy pierwszej pomocy oraz na szkolenia dla osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy w zakładzie pracy. Szkolenia prowadzimy z użyciem apteczek, fantomów oraz treningowych defibrylatorów AED. Ćwiczymy z grupami w formie praktycznej, uwzględniając najczęstsze wypadki.
Kontakt tel. 68 411 40 49
Komentarze (0)